Kripto Para Düzenlemeleri: Bitcoin’den Yeni Rekor Gelir Mi?

Kripto para düzenlemeleri konusunun masaya yatırıldığı Kapital’in bu bölümüne Paribu Araştırma ve Raporlama Birimi Yöneticisi Semih Sercan Erkul konuk oldu. Kıvılcım Harika Ertunç’un sunumunu üstlendiği programda, Bitcoin’de yeni rekor gelir mi? sorusuna yanıt aranırken, kripto paraların geleceği ve yeni boğa sezonu da konuşuldu.

Nelerden Bahsedildi?

2022’ye damga vuran olayları değerlendiren Erkul, “En büyük olay kuşkusuz, Terra ekosistemindeki çöküş oldu. İkinci olarak FTX borsasının iflas sürecini söyleyebiliriz. Tabii iyi olaylar da oldu bu yıl, mesela Ethereum’un Merge’ü.” dedi.

“Tüm ekosistem için Türkiye’yi nereye konumlandırırsınız?” sorusuna yanıt veren Erkul, “Adaptasyon konusunda Türkiye 12. sırada yer alıyor. Yakın zamanda çıkan bir raporda da 18 yaş üstü kitlede elinde kripto para bulundurma oranı ülkeler arasında sanırım Nijerya’dan sonra 2. sırada bizde var gibi bir araştırmaya denk gelmiştim. O yüzden aslında bizim tarafta toplumun özellikle çok fazla ilgisi ve kripto para tarafına yatırım yapma arzusu var. Tabii bu makroekonomik dengelerle de şekilleniyor.” dedi ve sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Merkez Bankası ve devlet tarafında bu işin nasıl ele alınacağı konusunda en son çıkan raporda 2023 ve sonrası için gündemde olduğu belirtilmişti. Fakat o tasarıya ait çok fazla veri olmadığı için yorum yapabileceğimiz bir seviyede değil maalesef.”

Kripto Para Düzenlemeleri 2023’te Ne Olur?

Erkul, regülasyonlar konusunda aslında ilk düzenlemelerin Terra olayıyla başladığını belirtti. Stabil paralar tarafında ilk düzenlemelerin gelmesinin daha makul olduğunu söyleyen Erkul, “Yani piyasa değeri olarak orada çok büyük bir yapı var. Merkez bankalarının da bir noktada oradan bu gücü kurumlarda bırakmak yerine kendi üzerilerine devralma gibi bir yola gitme ve oradaki hakimiyeti direkt kurumlardan alma durumu söz konusu.” ifadelerini kaydetti.

Avrupa Konseyi’nin yasa tasarısından bahseden Erkul, kapsamlı bir tasarı çalışmasının sürdürüldüğünü vurguladı. Tasarının stabil paralar, merkez bankaları tarafı ve hali hazırdaki yeni veya eski kripto para projelerinin nasıl düzenleneceğine yönelik olmak üzere 3 aşamasının olduğunu kaydetti.

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir 6 Temmuz 1997 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise yıllarını Bursa’da geçirdi. Şu an İstanbul’da yaşıyor. Çocukluğundan bu yana tiyatro, müzik, sinema ve edebiyata ilgi duydu, zaman zaman bu branşlarda eğitimler aldı. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olan Beyza, aynı zamanda Gazetecilik bölümü ile de çift anadal yaptı. Öğrencilik yıllarında üniversitenin resmi yayın organı İletim Gazetesi’nde muhabir ve editör olarak çalıştı. Aynı yıl Vatan Gazetesi’nin kitap ekinde editör stajını tamamladı. Eğitim ve iş hayatı daima iç içe olan Beyza, satış danışmanlığından garsonluğa kadar pek çok iş tecrübesi edindi ve hayatı tanıdı. Work and Travel programıyla 3 buçuk ay ABD’de yaşadı. Mezun olduktan sonra Akşam Gazetesi’nde profesyonel meslek hayatına adım attı. Burada SEO editörü ve gündem editörü olarak toplamda yaklaşık 2 yıl görev aldı. Farklı sektörlerde deneyim edinme arzusuna kapılan Beyza, Günışığı Kitaplığı’nın basın tanıtım sorumluluğunu üstlendi. Yazma sevdası ağır basınca da medyaya dönüş yaptı. Bir dönem Fil'm Hafızası'nın haber editörleri arasında yer alan Beyza, geleneksel ve dijital medyada edindiği tecrübeler sayesinde her konuda yazabilme yetisi kazandı. Farklı mecralarda yazıları yayınlandı. Dijital varlıkların, biz istesek de istemesek de geleceğin ekonomisini yönlendireceğine inanıyor. Kripto sektörünün kendi içinde yarattığı dilin, her kesimden okur tarafından anlaşılması için çalışan Beyza, mevcut durumda BTC Haber, Coinkolik ve CoinBilgi'de SEO editörü görevini yürütüyor. Ayrıca farklı kurumlara freelance olarak içerik üretiyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
557.967,22 TL 0,10%
ethereumETH/TRY
38.299,95 TL 0,48%
tetherUSDT/TRY
20,15 TL 0,05%
bnbBNB/TRY
6.268,52 TL 0,20%
usd-coinUSDC/TRY
20,14 TL 0,04%
xrpXRP/TRY
10,46 TL 4,32%
cardanoADA/TRY
7,62 TL 0,38%
staked-etherSTETH/TRY
38.265,30 TL 0,51%
dogecoinDOGE/TRY
1,46 TL 1,35%
solanaSOL/TRY
427,13 TL 3,00%
Bağlantıyı kopyala