bitcoinBTC/TRY
738.618,67 TL 0,16%
ethereumETH/TRY
45.952,04 TL 0,41%
tetherUSDT/TRY
27,41 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
5.887,24 TL 0,50%
xrpXRP/TRY
14,17 TL 1,06%
usd-coinUSDC/TRY
27,41 TL 0,03%
staked-etherSTETH/TRY
45.938,33 TL 0,42%
cardanoADA/TRY
6,88 TL 0,32%
dogecoinDOGE/TRY
1,69 TL 0,22%
solanaSOL/TRY
556,76 TL 1,15%

Paylaş

İşte menkul kıymet olarak görülen kripto paralar

xrp destekcisi avukattan sec aciklamasi

Kripto veri platformu CoinGecko, menkul kıymet olarak yansıtılan kripto paralara yönelik bir endeks başlattı. ABD’nin düzenleyici kurumları, kripto projelerine yönelik baskıcı bir yıl geçiriyor. SEC, birçok kripto para biriminin menkul kıymet olduğunu ifade etti.

Menkul kıymet iddialarına maruz kalan kripto paralarda sert düşüşler yaşandı ve yatırımcılarda panik havası belirdi. CoinGecko, yeni çıkardığı endeks ile bu durumun üzerine gidiyor.

Iste menkul kiymet olarak gorulen kripto paralar2

CoinGecko, menkul kıymet endeksini başlattı

CoinGecko, menkul kıymet olarak adlandırılan kripto para birimlerinin izlenmesini kolaylaştıran bir endeks başlattı. Bu endeksin toplam piyasa değeri ise 85 milyar dolar civarında.

Cointelegraph’a demeç veren CoinGecko sözcüsü, endeksin bu ayın başında devreye girdiğini ve SEC’in menkul kıymet olarak gördüğü kripto projelerini ele aldığını ifade etti.

İŞTE ENDEKSTE YER ALAN KRİPTO VARLIKLARIN TAMAMI:

BNB, ADA, SOL, TRX, MATIC, TON, BUSD, ATOM, FIL, ICP, NEAR, ALGO, SAND, AXS, MANA, FLOW, CHZ, BTT, DASH, NEXO, LUNA, UST, AMP, OMG, POWR, COTI, XYO, VGX, KIN, LCX, RLY, MNGO, RGT, DDX, LBC, NGC, MIR, DRGN, KROM, SALT, DFX, TKN, IHT, HYDRO, HEX, EMAX, PLS, FTT

ABD’li düzenleyici kurum 68 kripto projesini menkul kıymet olarak yaftalasa da CoinGecko endeksinde 48 proje yer alıyor. Ayrıca endeks, toplam 1,21 trilyon dolarlık kripto piyasasının 84 milyar dolarlık kısmını kapsıyor.

Son olarak, SEC Başkanı Gary Gensler, Bitcoin haricindeki tüm kripto para birimlerinin menkul kıymet olduğunu ifade etmişti.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala