İran’dan Uluslararası Ticarette Kripto Kullanılmasına Yeşil Işık

iran uluslararasi ticarette kripto kullanilmasina onay verdi

İran Merkez Bankası ile Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı bir anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında merkez bankasının Kapsamlı Ticaret Sistemi’ne kripto altyapısı da eklenecek. Bu sayede İran, işletmelerin uluslararası ticarette kripto para birimlerini kullanabilmesini sağlayacak.

İran, İşletmeler için Kripto Kullanımının Kapsamını Genişletiyor

İran Merkez Bankası’nın Kapsamlı Ticaret Sistemi’ne kripto altyapısının eklenmesine karar verildi. Merkez bankası ile Madencilik ve Ticaret Bakanlığı arasında imzalanan anlaşma, uluslararası ticarette kripto kullanımının önünü açıyor. Konuyla ilgili yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Sistemin işleyişi için bir mekanizmayı tamamlıyoruz.

Bu, ithalatçılara ve ihracatçılara uluslararası anlaşmalarında kripto kullanmaları için yeni fırsatlar sağlamalı”

iran uluslararasi ticarette kripto kullanilmasina onay verdi 2

Söz konusu haber ILNA tarafından paylaşıldı. Fakat, resmi olarak her iki taraftan da bunun dışında detaylı bir açıklama gelmedi.

Daha önce madencilik faaliyetlerini durduran İran, Eylül 2021’de ise bu yasağı kaldırdı. Kripto para birimleriyle yakından ilgilenen İran’ın ilerleyen dönemde daha fazla adım atması bekleniyor. Aynı zamanda ülkedeki İran Blockchain Derneği de zaman zaman yetkilileri kripto düzenlemesiyle ilgili pasif duruşu dolayısıyla eleştiriyor.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 476.218,39 TL 3,06%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.945,17 TL 6,19%
tether
Tether (USDT) 13,43 TL 0,61%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.954,02 TL 4,79%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,43 TL 0,17%
cardano
Cardano (ADA) 14,64 TL 4,55%
solana
Solana (SOL) 1.316,25 TL 13,12%
xrp
XRP (XRP) 8,17 TL 6,51%
terra-luna
Terra (LUNA) 895,91 TL 1,47%
polkadot
Polkadot (DOT) 251,35 TL 6,09%
Bağlantıyı kopyala