İran’dan Bir İlk! İthalat Ödemesini Kripto Para İle Yaptı

irandan bir ilk ithalat odemesini kripto para ile yapti

Kripto para kullanımı yaygınlaştıkça birçok ülke bu konuda yeni çalışmalar yürütmeye devam ediyor. Kripto madenciliğinde öncü ülkelerden bir olan İran, bu kez kripto ödemesinde bir ilke imza attığını duyurdu. İran, 10 milyon dolar ithalat ödemesinin kripto para ile yapıldığını açıkladı.

İran’dan Kripto Ödemelerinde Bir İlk

İran Ticareti Geliştirme Kurum başkanı Ali Reza Peyman Pak, bir ilke imza atılarak 10 milyon dolar değerindeki ithalat ödemesinin kripto para ile yapıldığını aktardı.

irandan bir ilk ithalat odemesini kripto para ile yapti

Başkan Ali Reza Peyman Pak resmi Twitter hesabı üzerinden konuya ilişkin şunları söyledi:

Eylül ayı sonuna kadar hedef ülkelerle dış ticarette kripto paralar ve akıllı sözleşmeler daha yaygın kullanılacak.

Ayrıca ödemenin hangi kripto parayla yapıldığı veya ne şekilde yapıldığıyla ilgili detaylar henüz açıklanmadı.

2019 yılında İran kripto madenciliğini yasallaştırdığını açıklamıştı. Ülkede sıkı bir şekilde düzenlenen kripto madenciliği, geçtiğimiz günlerde revize edilmişti. İran’daki yetkililer, ülkede elektrik tasarrufu sağlamak ve madenciliği kolaylaştırmak için bazı madencilik kurallarını revize etmişti.

Geçtiğimiz ocak ayında İran Merkez Bankası, Kapsamlı Ticaret Sistemi’ne kripto altyapısı da ekleneceğini açıklamıştı. Bu sayede İran, işletmelerin uluslararası ticarette kripto para birimlerini kullanabilecekti.

Esra Bayram

Esra Bayram

Esra Bayram, 26 Ocak 1999 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyaya geldi. Aslen Zonguldaklı olan Esra Bayram, İlkokul ve Ortaokul’u İstanbul’da 75. Yıl Okulu’nda okuduktan sonra Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar verdi. Liseyi Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde bitirdi. Bu dönemde şiir yazan Esra Bayram bu konuda çeşitli şiir yarışmalarında derece elde etti. Lise yıllarında araştırmacı ve sorgulayıcı yanını keşfederek gazeteci olmaya karar verdi. 2021 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun olan Esra Bayram aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde okuyor. Üniversite hayatında geçimini sağlamak için çeşitli meslek kollarında yarı zamanlı olarak çalışan Esra, bu dönemde kendi ayakları üzerinde durmayı öğrendi. Üniversite eğitimine devam ederken müziğe olan ilgisi ona bu alanda web sitesi oluşturmaya yönlendirdi. Kendi hazırladığı müzikle ilgili içerikleri bu sitede yayınladı. Aynı zamanda ukulele ve gitar çalmayı öğrenen Esra, boş vakitlerinde müzik aleti çalmayı öğreniyor. Esra Bayram, ulusal ve yerel birçok medya kuruluşunda stajını tamamladıktan sonra Bitcoin ve kripto varlık (dijital para birimleri) odaklı en son haberleri, en yararlı analizleri ve gelişmeleri takip ettiğiniz kapsamlı bir platform olan BTCHaber'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Dijitalleşen dünya ile birlikte dijital paraların öneminin giderek artması sonucunda kripto varlık sektörünün geleceğinin farkında olan Esra, kripto varlık ekosistemini yakından takip ediyor ve bu konuda uzmanlaşmak adına araştırmalar yapıyor. Müzik dinlemeyi, dergi ve kitap okumayı, yürüyüş yapmayı, bisiklete binmeyi, yabancı dizi ve film izlemeyi seven Esra şu sıralar daha çok kripto varlık ekosistemine yönelik kitaplar okuyor. Esra, iyi gözlem ve analiz kabiliyetine sahip biri olarak severek yöneldiği iletişim, medya alanında kendini olabildiğince geliştirmek istiyor. İş disiplini yüksek ve her daim öğrenmeye açık bir kişiliğe sahip olan Esra, meslek ilkelerine ve ahlakına uygun habercilik yapmaya özen gösteriyor. İletişim ve medya alanındaki deneyimlerini dergilik sektörüne taşıyarak, ilerde kendi dergisini çıkartmayı hedefliyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
350.877,25 TL 0,23%
ethereumETH/TRY
24.485,25 TL 0,49%
tetherUSDT/TRY
18,49 TL 0,29%
usd-coinUSDC/TRY
18,47 TL 0,20%
bnbBNB/TRY
5.039,92 TL 0,32%
xrpXRP/TRY
8,24 TL 4,51%
binance-usdBUSD/TRY
18,43 TL 0,15%
cardanoADA/TRY
8,16 TL 0,41%
solanaSOL/TRY
605,68 TL 0,56%
dogecoinDOGE/TRY
1,12 TL 0,43%
Bağlantıyı kopyala