FED Faiz Kararı Sonrası Para Piyasalarının Hali Ne Olacak?

Çiğdem Ceylan‘ın sunumuyla Kripto Bülten’in yeni bölümü yayında. Bu hafta Fed faiz kararları incelendi. Fed sonrası piyasalar ne durumda.

Nelerden Bahsedildi?

Fed’in 2022 yılı boyunca aldığı faiz kararlarına ve bu kararların yansımalarına bir göz atalım… 2022 yılının Ocak ayında, Fed faiz oranını 0 – 0.25 aralığında sabit tutmuştu. Açıklanan kararla birlikte Bitcoin gün içerisinde yaklaşık yüzde 8’lik bir artışla 38.100 dolara ulaşmıştı.

Mart ayında ise Fed, faiz oranını 25 baz puan artırmaya yönelik bir hamle gerçekleştirdi. Açıklanan faiz kararı sonrası Bitcoin’in fiyatında anlık bir düşüş gözlemlendi.

Yılın beşinci ayında Fed, faiz oranını 50 baz puan artırdığını açıkladı. Haziran ayında ise Fed, faiz oranını 75 baz puan artırdığını açıkladı. 1994 yılından bu yana ilk kez böyle bir yükselişe gidilirken, faizin artırılmasının ardından Bitcoin değerinde de düşüş yaşanmıştı.

Ankete katılan 90 ekonomistten 86’sı merkez bankası yetkililerinin gelecek hafta faizleri 75 baz puan artırarak yüzde 3.75- yüzde 4.00 aralığına yükselteceğini öngördü. 

Son olarak ABD Senatosu Bankacılık Komitesi Başkanı Sherrod Brown da Fed Başkanı Jerome Powell’a gönderdiği mektupta, Fed’in enflasyonla mücadele ederken, maksimum istihdamı sağlama sorumluluğunu göz ardı etmemesi gerektiğini belirterek, faiz artırımlarına ilişkin uyarıda bulundu. 

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
307.662,72 TL 0,46%
ethereumETH/TRY
22.561,25 TL 0,48%
tetherUSDT/TRY
18,59 TL 0,10%
bnbBNB/TRY
5.780,08 TL 0,42%
usd-coinUSDC/TRY
18,59 TL 0,07%
binance-usdBUSD/TRY
18,61 TL 0,04%
xrpXRP/TRY
7,50 TL 1,03%
dogecoinDOGE/TRY
1,95 TL 16,16%
cardanoADA/TRY
5,91 TL 0,93%
matic-networkMATIC/TRY
15,97 TL 1,18%
Bağlantıyı kopyala