bitcoinBTC/TRY
1.069.760,79 TL 0,77%
ethereumETH/TRY
58.083,08 TL 1,79%
tetherUSDT/TRY
28,87 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
6.526,73 TL 1,68%
xrpXRP/TRY
17,28 TL 1,63%
usd-coinUSDC/TRY
28,86 TL 0,07%
solanaSOL/TRY
1.577,69 TL 3,71%
staked-etherSTETH/TRY
58.010,90 TL 1,98%
cardanoADA/TRY
10,77 TL 3,07%
dogecoinDOGE/TRY
2,23 TL 3,98%

Paylaş

Ethereum Merge Güncellemesi, Yeni Kripto Para Borsası ve Kripto Açıklaması

Çiğdem Ceylan’ın sunumuyla bu haftanın öne çıkan haberleri kahve zinciri Starbucks’ın, Polygon tabanlı yeni platformu Odyssey’i tanıtması, Ethereum Merge yükseltmesinin gerçekleşmesi, Do Kwon’a Güney Kore’den tutuklama kararı çıkması, Rusya’nın, 2023’de uluslararası ödemelerde kripto paraların kullanımına başlayacağını duyurması ve daha fazlası Kripto Bülten’de.

Kripto Para Dünyasında Neler Oluyor?

Kripto para sektörüyle birlikte NFT dünyası ve Web3 teknolojileri de gelişme gösteriyor. Bu teknolojilerin gelişmesiyle birçok büyük şirket, yönünü Web3 teknolojilerine çevirdi. Starbucks da bu şirketler arasında yer alıyor. Küresel kahve zinciri Starbucks, Polygon tabanlı yeni platformu Odyssey’i tanıttı. 

Opera, mevcut tarayıcısına ek olarak, “Kripto Tarayıcı Projesi” geliştirdiğini açıklamış ve yeni Web3 tarayıcısını geçtiğimiz ocak ayında tanıtmıştı. Bu gelişmenin ardından şirket, “Opera Crypto Browser” isimli özel tarayıcısına yeni uygulamalar eklemeye başladı. Opera’nın kripto tarayıcısı, MetaMask‘i entegre ettiğini duyurdu.

Kripto sektöründeki borsalara bir yenisi daha eklendi. Citadel Securities, aralarında Fidelity Investments ve Charles Schwab gibi önemli isimlerin olduğu bir konsorsiyum ile güç birliği yaptı. Ortaya yeni bir kripto para borsası çıktı. EDX Markets olarak isimlendirilen kripto para borsası, piyasanın en yeni oyuncusu olarak sahneye çıkıyor.

Kripto para konusunda en sıkı ülkelerden biri olan Güney Kore, Terra çöküşü sonrası olaya en çok müdahale eden ülkeler arasında yer alıyor. Güney Kore bu kez Terra’nın Kurucusu Do Kwon’un tutuklanmasını talep etmesi ile gündeme geldi.

Bir süredir kripto paralarla ilgilenen Rusya, konuyla ilişkin önemli bir tarih verdi. Rusya’nın Maliye Bakanı Anton Siluanov, 2023’de uluslararası ödemelerde kripto paraların kullanımına başlayacaklarını açıkladı.

Kripto para borsası Binance tarafından oluşturulan bir Blockchain ağı olan BNBChain, Google’ın bulut bilgi platformu GoogleCloud ile güçlerini birleştiriyor. Anlaşmaya göre, BNB Chain ve Google Cloud, Blockchain ve Web3 teknolojisini geliştirmek için çalışacak.

Kripto para ekosistemi için oldukça önemli bir gelişme yaşandı. Beklenen Ethereum Merge yükseltmesi sonunda gerçekleşti. Merge yükseltmesiyle birlikte Ethereum Blockchain ağı Proof of Work’ten Proof of Stake’e başarıyla geçiş yaptı. 

Esra Bayram

Esra Bayram

Esra Bayram, 26 Ocak 1999 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyaya geldi. Aslen Zonguldaklı olan Esra Bayram, İlkokul ve Ortaokul’u İstanbul’da 75. Yıl Okulu’nda okuduktan sonra Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar verdi. Liseyi Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde bitirdi. Bu dönemde şiir yazan Esra Bayram bu konuda çeşitli şiir yarışmalarında derece elde etti. Lise yıllarında araştırmacı ve sorgulayıcı yanını keşfederek gazeteci olmaya karar verdi. 2021 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun olan Esra Bayram aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde okuyor. Üniversite hayatında geçimini sağlamak için çeşitli meslek kollarında yarı zamanlı olarak çalışan Esra, bu dönemde kendi ayakları üzerinde durmayı öğrendi. Üniversite eğitimine devam ederken müziğe olan ilgisi ona bu alanda web sitesi oluşturmaya yönlendirdi. Kendi hazırladığı müzikle ilgili içerikleri bu sitede yayınladı. Aynı zamanda ukulele ve gitar çalmayı öğrenen Esra, boş vakitlerinde müzik aleti çalmayı öğreniyor. Esra Bayram, ulusal ve yerel birçok medya kuruluşunda stajını tamamladıktan sonra Bitcoin ve kripto varlık (dijital para birimleri) odaklı en son haberleri, en yararlı analizleri ve gelişmeleri takip ettiğiniz kapsamlı bir platform olan BTCHaber'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Dijitalleşen dünya ile birlikte dijital paraların öneminin giderek artması sonucunda kripto varlık sektörünün geleceğinin farkında olan Esra, kripto varlık ekosistemini yakından takip ediyor ve bu konuda uzmanlaşmak adına araştırmalar yapıyor. Müzik dinlemeyi, dergi ve kitap okumayı, yürüyüş yapmayı, bisiklete binmeyi, yabancı dizi ve film izlemeyi seven Esra şu sıralar daha çok kripto varlık ekosistemine yönelik kitaplar okuyor. Esra, iyi gözlem ve analiz kabiliyetine sahip biri olarak severek yöneldiği iletişim, medya alanında kendini olabildiğince geliştirmek istiyor. İş disiplini yüksek ve her daim öğrenmeye açık bir kişiliğe sahip olan Esra, meslek ilkelerine ve ahlakına uygun habercilik yapmaya özen gösteriyor. İletişim ve medya alanındaki deneyimlerini dergilik sektörüne taşıyarak, ilerde kendi dergisini çıkartmayı hedefliyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala