eNaira, Geçen Yıldan Beri 10 Milyon Dolarlık İşlemde Kullanıldı

nijeryanin cbdcsi ekimden beri 10 milyon dolarlik islemde kullanildi

CBDC yani merkez bankası dijital para birimlerine talep artmaya başladı. Birçok ülke CBDC kullanıyor ya da bu konuda çalışmalar yapıyor. CBDC kullanan ülkelerden biri olan Nijerya, CBDC konusunda önemli bir yol katetti.

Nijerya’da eNaira Kullanımı Artıyor

Nijerya merkez bankası başkanına göre, Nijerya’nın CBDC’si eNaira, Ekim 2021’de piyasaya sürülmesinden bu yana 4 milyar naira (9.3 milyon dolar) değerinde işlem gerçekleştirmek için kullanıldı.

Coindesk‘e göre, Nijerya Merkez Bankası (CBN) Başkanı Godwin Emefiele yaptığı konuşmada, eNaira uygulamasının 840.000 kez indirildiğini ve şu anda yaklaşık 270.000 aktif cüzdanı olduğunu belirtti. Platformdaki işlemlerin hacmini ve değerini dikkate değer olarak nitelendirdi.

nijeryanin cbdcsi ekimden beri 10 milyon dolarlik islemde kullanildi 1 1

Bununla birlikte Nijerya Merkez Bankası, ikinci aşamasında eNaira platformuna 8 milyon kullanıcı daha eklemeyi hedeflediğini belirtti.

Emefiele, gelecek hafta hem banka hesabı olan hem de banka hesabı olmayan Nijeryalıların cep telefonlarında dört basamaklı bir kod ile bir eNaira cüzdanı açabileceğini dile getirdi.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Google Trends arama istatistiklerine ve CoinGecko verilerine göre, kriptoda yaşanan piyasa çöküşünün başlamasından bu yana yapılan aramalarda Nijerya, kriptoya en çok ilgi gösteren ülke olmuştu.

Esra Bayram

Esra Bayram

Esra Bayram, 26 Ocak 1999 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyaya geldi. Aslen Zonguldaklı olan Esra Bayram, İlkokul ve Ortaokul’u İstanbul’da 75. Yıl Okulu’nda okuduktan sonra Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar verdi. Liseyi Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde bitirdi. Bu dönemde şiir yazan Esra Bayram bu konuda çeşitli şiir yarışmalarında derece elde etti. Lise yıllarında araştırmacı ve sorgulayıcı yanını keşfederek gazeteci olmaya karar verdi. 2021 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun olan Esra Bayram aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde okuyor. Üniversite hayatında geçimini sağlamak için çeşitli meslek kollarında yarı zamanlı olarak çalışan Esra, bu dönemde kendi ayakları üzerinde durmayı öğrendi. Üniversite eğitimine devam ederken müziğe olan ilgisi ona bu alanda web sitesi oluşturmaya yönlendirdi. Kendi hazırladığı müzikle ilgili içerikleri bu sitede yayınladı. Aynı zamanda ukulele ve gitar çalmayı öğrenen Esra, boş vakitlerinde müzik aleti çalmayı öğreniyor. Esra Bayram, ulusal ve yerel birçok medya kuruluşunda stajını tamamladıktan sonra Bitcoin ve kripto varlık (dijital para birimleri) odaklı en son haberleri, en yararlı analizleri ve gelişmeleri takip ettiğiniz kapsamlı bir platform olan BTCHaber'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Dijitalleşen dünya ile birlikte dijital paraların öneminin giderek artması sonucunda kripto varlık sektörünün geleceğinin farkında olan Esra, kripto varlık ekosistemini yakından takip ediyor ve bu konuda uzmanlaşmak adına araştırmalar yapıyor. Müzik dinlemeyi, dergi ve kitap okumayı, yürüyüş yapmayı, bisiklete binmeyi, yabancı dizi ve film izlemeyi seven Esra şu sıralar daha çok kripto varlık ekosistemine yönelik kitaplar okuyor. Esra, iyi gözlem ve analiz kabiliyetine sahip biri olarak severek yöneldiği iletişim, medya alanında kendini olabildiğince geliştirmek istiyor. İş disiplini yüksek ve her daim öğrenmeye açık bir kişiliğe sahip olan Esra, meslek ilkelerine ve ahlakına uygun habercilik yapmaya özen gösteriyor. İletişim ve medya alanındaki deneyimlerini dergilik sektörüne taşıyarak, ilerde kendi dergisini çıkartmayı hedefliyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
372.908,56 TL 0,95%
ethereumETH/TRY
24.932,96 TL 0,13%
tetherUSDT/TRY
18,55 TL 0,08%
bnbBNB/TRY
5.417,61 TL 0,44%
usd-coinUSDC/TRY
18,53 TL 0,10%
xrpXRP/TRY
8,91 TL 2,59%
binance-usdBUSD/TRY
18,53 TL 0,12%
cardanoADA/TRY
7,96 TL 0,63%
solanaSOL/TRY
625,16 TL 0,56%
dogecoinDOGE/TRY
1,20 TL 6,72%
Bağlantıyı kopyala