bitcoinBTC/TRY
1.206.659,17 TL 0,31%
ethereumETH/TRY
63.781,71 TL 1,43%
tetherUSDT/TRY
28,95 TL 0,09%
bnbBNB/TRY
6.656,29 TL 0,34%
xrpXRP/TRY
17,66 TL 1,30%
solanaSOL/TRY
1.739,42 TL 2,94%
usd-coinUSDC/TRY
28,95 TL 0,00%
staked-etherSTETH/TRY
63.727,92 TL 1,28%
cardanoADA/TRY
11,55 TL 0,95%
dogecoinDOGE/TRY
2,57 TL 1,28%

Paylaş

Coinbase sözleşmeleri, Yüksek Mahkeme’ye taşındı

Coinbase Demokrat vekiller ile bulusacak 2

ABD Yüksek Mahkemesi, Coinbase ve kullanıcıları ile ilgili yasal bir anlaşmazlığı ele aldı. Mahkeme, anlaşmazlıkları hangi sözleşmenin yöneteceğine dair usul meselesini masaya yatırdı. Buna göre sözleşmelere bir hakimin mi yoksa hakemin mi karar vermesi gerektiği incelendi.

coinbasein base blockchain agi kullanima sunuldu

Coinbase ile ilgili son kararı Yüksek Mahkeme verecek

Bloomberg’in haberinde sorunun taraflar arasındaki çelişkili anlaşmalardan kaynaklandığı belirtildi. Tarafların birinin sözleşme tahkimini savunduğu diğerinin ise mahkeme ya gidilmesi gerektiğini bildirdii.

Coinbase, ilk etapta müşterilerine tahkim hükümleri uygulamıştı. Anlaşmazlıkların çözümünü Kaliforniya mahkemelerine yönlendiren sözleşme ise durumu değiştirdi. Kullanıcılar, aldatıcı reklam iddialarının ardından Coinbase’in tahkim sürecine itiraz ederek toplu dava açtı.

Coinbase’in tahkimi teşvik etme çabaları alt mahkemelerde muhalefetle karşılaştı. Kaliforniya’da bir federal yargıç, mahkeme aracılığıyla aranan bir kararın geçerli olması gerektiği yönünde karar verdi. Sonuç olarak, şirketin anlaşmazlığı tahkime taşıma talebi kabul edilmedi. Yakın zamanda Yüksek Mahkeme, ilgili bir konu hakkında Coinbase lehine 5-4 oyla karar vermişti. Mahkeme daha sonra, şirketin anlaşmazlıkları tahkime taşımaya çalışırken müşteri davalarını duraklatma çabalarını desteklemeye karar verdi.

Yüksek Mahkeme’nin davayı ele alma tercihi, tahkim şartlarını kullanan şirketler için çok önemli bir gelişmeyi temsil ediyor. Kararın, özellikle sürekli gelişen dijital para ticareti alanında kullanıcı sözleşmelerinin formülasyonunu ve uygulanmasını etkileyeceği belirtildi.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala