Bitcoin Madencileri Çin’e İlgi Göstermeye Devam Ediyor

bitcoin madencileri cine ilgi gostermeye devam ediyor

Çin’in Bitcoin ve kripto para birimleri üzerindeki baskısına devam ederken, ortaya çıkan son veriler, Bitcoin madencilerinin hala ülkeye ilgisi olduğunu gösteriyor. Cambridge Alternatif Finans Merkezi (CCAF) verilerini paylaştı.

Bitcoin Madencileri Çin’i Es Geçmiyor

Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nin (CCAF) verilerine göre, Çin’de Bitcoin madenciliği üzerinde uygulanan baskı devam ederken, çok sayıda madenci Eylül 2021’e kadar ağa tekrar bağlandı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Bitcoin madenciliğinde sahip olduğu hash oranının payı yüzde 27.6 seviyesinde. ABD’yi aslında yüzde 21.1 ile Çin takip ediyordu.

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne (CBECI) göre, Çin’in hash oranındaki payı 2021 Temmuz ve Ağustos aylarında yüzde 0’ı gördü. Bu da iki teoriye işaret ediyor:

Bunlardan ilki yasağa rağmen faaliyete devam eden madenciler büyük getiri elde etti. Diğer teori ise temmuz ya da ağustos ayında faaliyetlerini sürdüren madenciler lokasyonlarını gizliyordu.

Yasağın ardından yaşanan bu ani değişiklik, aslında fiziksel kısıtlamaların pek mümkün olmadığıın gösteriyor.

CBECI’nin Dijital Varlıklar Ekibi’ndeki proje lideri Alexander Neumueller’e göre, temmuz ve ağustos aylarında kaç Çin merkezli madencinin fişi çektiği belli değil. Ancak, Çin’deki madenciler artık konumlarını paylaşma konusunda daha rahat.

Aralık ayında CNBC, dünyadaki Bitcoin madencilerinin yüzde 20’sinin Çin’de olduğunu söylemişti.

CCAF’ın en yeni verileri Ocak 2022’ye kadar devam ediyor ve ayrıca ABD’nin küresel hash hızı lideri olarak ortaya çıktığını doğruluyor. ABD, Ocak ayında pastanın yüzde 37.8’ine sahip.

Kanada’da da madenciliğin büyüdüğünü görüyoruz. Ağustos 2021’de 11.54 EH/s olan hash oranı Ocak 2022’de 12.15 EH/s’ye çıktı. ancak diğer yandan pastadaki payı yüzde 9,55’ten yüzde 6,48’e geriledi.

ABD’de önemli madencilik faaliyetlerine sahip eyaletler ise şöyle:

New York (%9,77), Kaliforniya (%7,9), Kuzey Karolina (%4,7) ve Washington (%4,1) 

Çin’deki yasaklardan sonra madenciler için popüler hale gelen Kazakistan’da hash oranı Ocak 2022’de 24,79 EH/s’ye geriledi. Ülkenin pazar payı da yüzde 18,31’den yüzde 13,22’ye düştü.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
338.452,83 TL 0,43%
ethereumETH/TRY
18.603,77 TL 3,52%
tetherUSDT/TRY
16,66 TL 0,04%
usd-coinUSDC/TRY
16,64 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
3.690,23 TL 4,62%
binance-usdBUSD/TRY
16,71 TL 0,18%
xrpXRP/TRY
5,55 TL 2,19%
cardanoADA/TRY
7,87 TL 0,26%
solanaSOL/TRY
580,99 TL 3,27%
dogecoinDOGE/TRY
1,18 TL 5,44%
Bağlantıyı kopyala