bitcoinBTC/TRY
1.587.462,55 TL 1,52%
ethereumETH/TRY
90.342,14 TL 2,25%
tetherUSDT/TRY
30,92 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
11.575,87 TL 5,74%
solanaSOL/TRY
3.231,56 TL 3,15%
xrpXRP/TRY
16,86 TL 3,15%
staked-etherSTETH/TRY
90.312,77 TL 2,19%
usd-coinUSDC/TRY
30,95 TL 0,10%
cardanoADA/TRY
18,30 TL 5,63%
avalanche-2AVAX/TRY
1.150,66 TL 2,97%

Paylaş

Bitcoin (BTC) Boğalarından, Enerji Kullanımı Konusundaki Eleştirilere Yanıt Geldi

bitcoin

Ünlü Bitcoin (BTC) boğaları Michael Saylor ve Max Keiser, Bitcoin’in enerji kullanımına yönelik eleştirileri cevapladı.

Bazıları Bitcoin’in aşırını enerji kullandığını söylese de, Michael Saylor Bitcoin’in enerji kullanımının, merkeziyetsiz ağı on yıldan fazla bir süredir güvende tutan ve küresel ölçekte benimsenmesini sağlayan şey olduğunu ifade ediyor:

“Bitcoin’in enerji kullanımı konusunda endişeli miyim? Aslında hayır. Bitcoin’in şifrelenmiş olan bir enerji duvarıyla korunduğunu hissediyorum ve işin içinde çok fazla enerji olmasının iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Bu ağın güvenliğini sağlıyor.

Eğer 12 sunucumuz olsaydı ve bu 12 sunucu içerisinde 200 milyar doları koyabilecek kadar güveniyor olsaydık, bunun çok daha riskli olduğunu düşünürdüm. Dünyadaki tüm parayı korumak için hızlı  ve anlamlı ucuz kısayollar bulmakla gerçekten ilgilenmiyorum.”

Saylor ayrıca, blok zincirindeki işlemleri onaylamak için enerji harcayan Bitcoin (BTC) madencilerinin, genellikle boşa harcanabilecek elektriği kullandıklarını iddia ediyor:

“Bitcoin madencileri en sona kadar gidiyor. Boşa harcanacak olan enerjiyi kullanıyorlar.  Kapatılmak üzere olan doğalgaz kuyuları buna bir örnek.”

Max Keiser da Bitcoin’in enerji kullanımını savunan açıklamalar yaptı:

“İnsanlar doları neyin desteklediğini söylüyorlar? Ekonomist Paul Krugman’a göre doları destekleyen şey Pentagon ve silahlı adamlar. Pentagon sırf Pentagon’un tanklarını jetlerini ve benzinlerini doldurmak için günde 250 milyon dolar harcıyor.

ABD dış politikası, doları kullanmanızı istiyoruz aksi takdirde halkınızı bombalayıp öldüreceğiz. Bizim dış politikamız yıllardır bu. Bunların hepsi çok verimsiz. Bitcoin’in enerji kullanımı beni endişelendirmiyor. Bu enerji ağ için oldukça önemli.”

Keiser, Bitcoin’in dünyayı yenilenebilir enerji kullanmaya sevk edebileceğini de ifade ediyor:

“Bitcoin, sektörü yenilenebilir enerjilere doğru iteliyor. Biliyorsunuz şu anda dünyadaki en ucuz enerji güneş ve rüzgar. Bitcoin’in de faydalandığı şey bu. Yenilenebilir enerji gerçekten yükselişte.”

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala