Almanya’nın Yeni Şansölyesi Olaf Scholz, Bitcoin için Konuştu

almanyanin-yeni-hukumeti-kripto-konusunu-ele-aldi

Kripto varlıklar dünyasını herkesin gündeminde. İlginin hızla arttığı sektörle ilgili en son konuşan isimlerden biri de Almanya’nın yeni Şansölyesi Olaf Scholz oldu. Yeni Başbakan Olaf Scholz, Bitcoin ve kripto varlıklarla ilgili bazı uyarılar yaptı.

Almanya’nın Yeni Şansölyesi Olaf Scholz, Bitcoin ve Kripto Uyarısı Yaptı

Geçen yıl bu zamanlar Bitcoin fiyatı 20.000 doların altındaydı, şimdi ise 60.000 doların biraz altında seyrediyor. Almanya’nın yeni Şansölyesi Olaf Scholz, Bitcoin ve kripto pazarındaki son fiyat artışını değerlendirdi ve uyarıda bulundu. Scholz, konuşmasında şunları söyledi:

“Bir para birimi modeli olarak Bitcoin ve kripto para birimlerinin beklentilerinden şüphe duyarım.”

almanyanin yeni sansolyesi olaf scholz bitcoin hakkinda konustu 2
Eski Şansölye Angela Markel ve yeni Şansölye Olaf Scholz

Almanya’yı yeşil bir ekonomiye taşıma çabalarına öncülük etmesi beklenen Scholz, Bitcoin ağını devam ettirmenin enerji-yoğun bir süreç olduğu konusunda da uyardı.

Cambridge Üniversitesi’nin Bitcoin Güç Tüketimi Endeksi‘ne göre, Bitcoin ağı, Tayland’ın elektrik tüketimine kıyasla yılda yaklaşık 200 terawatt-saat elektrik tüketiyor.

Scholz, Facebook’un Bitcoin’den ilham alan kripto varlık başlatma planlarını da eleştirdi. Diğer yandan sosyal ağların düzenleyici endişeleri gidermek için yaptığı değişiklikleri de ‘kozmetik’ olarak değerlendirdi:

“Özel sektör dijital para birimlerini desteklemiyorum. Para biriminin tekelini devletin eline geçirmek için elimden gelen her şeyi yapmalıyım” 

Geçen hafta ABD eski Başkanı Barack Obama’nın Dışişleri Bakanı olarak görev yapan eski ABD Başkanı Hillary Clinton da Bitcoin ve kripto varlıkları hedef alan açıklamalar yapmıştı. Clinton’a göre, bu varlıklardaki yükseliş ABD dolarının rezerv para birimi statüsünü baltalayabilir.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 728.811,02 TL 0,50%
ethereum
Ethereum (ETH) 58.649,84 TL 5,74%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.845,03 TL 0,64%
tether
Tether (USDT) 12,56 TL 0,51%
solana
Solana (SOL) 2.691,95 TL 3,04%
cardano
Cardano (ADA) 19,84 TL 1,43%
xrp
XRP (XRP) 12,68 TL 2,85%
polkadot
Polkadot (DOT) 485,47 TL 5,33%
usd-coin
USD Coin (USDC) 12,55 TL 0,19%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,73 TL 1,03%
Bağlantıyı kopyala