Venezuela’da Kriptoya Yolsuzluk Gölgesi Düştü

Venezuelada Kripto Madencileri ve Borsalari Kapatildi

Venezuela‘da kripto madenciliği tesisleri ile borsaların kapatıldığı açıklandı. Ulusal kripto departmanının yeniden düzenlenmesi ve petrol şirketiyle ilgili yolsuzluk soruşturmaları çerçevesinde ülke genelinde kripto madenciliği tesislerinin kapatılmasına karar verildi.

Venezuela Başsavcısı Tarek William Saab, 25 Mart’ta hükümet yetkililerinin ulusal kripto departmanı yardımıyla paralel petrol operasyonları yürüttüğünü açıkladı. Saab’a göre soruşturmalarla bağlantılı en az 10 kişi tutuklandı. Madencilik tesislerinin kapatılmasında yolsuzluk soruşturmalarının etkili olduğuna inanılıyor.

Venezuelada Kripto Madencileri ve Borsalari Kapatildi1

Venezuela’da Kripto Madencilik Şirketleri Kapatıldı

Venezulea‘da Lara, Carabobo ve Bolivar eyaletlerindeki kripto madencilik tesisleri kapatıldı. Bazı borsaların da faaliyetleri durduruldu. Kararlardan tam olarak kaç kripto şirketinin etkilendiği bilinmiyor.

2018 yılından bu yana kripto departmanını yöneten Joselit Ramirez Camacho’nun da tutuklananlar arasında olduğu belirtiliyor. Camacho’nun kripto vergi kurallarının ve ülkenin dijital varlığı Petro’yu denetleyen isim olarak tanınıyor.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolás Maduro, 17 Mart’ta Kripto Varlıkların Ulusal Denetleme Kurumu’nun yeniden yapılandırıldığını duyurdu. Maduro yönetimi, karar ile ekonomik yaptırımların olumsuz etkilerinin korunmasının amaçladığını iddia etti.

Diğer taraftan Camacho, ABD’nin en çok arananlar listesinde bulunuyordu. Petro’nun yetkilisi için 5 milyon dolara kadar ödül konmuştu. Camacho’nun uyuşturucu çeteleriyle bağının olduğu da iddialar arasında yer alıyor.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
555.720,45 TL 0,56%
ethereumETH/TRY
38.465,83 TL 0,08%
tetherUSDT/TRY
20,62 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
6.290,12 TL 0,64%
usd-coinUSDC/TRY
20,62 TL 0,00%
xrpXRP/TRY
10,48 TL 0,76%
staked-etherSTETH/TRY
38.447,49 TL 0,11%
cardanoADA/TRY
7,53 TL 2,60%
dogecoinDOGE/TRY
1,48 TL 0,77%
matic-networkMATIC/TRY
18,51 TL 1,18%
Bağlantıyı kopyala