Ukrayna Ulusal Bankası, Hem Destekliyor Hem Endişeli

ukrayna ulusal bankasi hem destekliyor hem endiseli

Ülkelerin merkez bankalarının, kripto varlıklarla ilgili endişeleri devam ediyor. Son olarak, Ukrayna Ulusal Bankası cephesinden kripto varlıklarla ilgili bir açıklama geldi. Banka, kripto dünyasındaki yenilikleri desteklemenin faydalarını kabul ediyor. Diğer yandan ise kripto para birimlerinin ulusal para üzerinde zemin kazanma ihtimalinden korkuyor.

Ülkenin düzenleyicisi, yakın gelecekte para politikası için bir yönerge açıklayacak. Bu yönergede, ülkedeki yasal para birimi statüsündeki tek varlığın Grivna olması savunulacak.

Ukrayna Ulusal Bankası’nda Hem Destek Hem Endişe Var

Ukrayna, kripto varlıklarla ilgili düzenlemeler yapmak için adımlar attı. Eylül ayının ilk günlerinde Ukrayna parlamentosu, kripto ile ilgili faaliyetleri yasallaştıran bir yasayı kabul etti. Şimdilerse ise kripto varlık işlemleriyle ilgili vergilendirme seçenekleri üzerinde çalışılıyor.

Sanal varlıklar için Ukrayna Ulusal Bankası, iki arada kalmış gibi görünüyor. Banka, kripto varlıklardaki yeniliklerin, piyasa katılımcıları arasındaki rekabeti artıracağını düşünüyor. Bu da Ukraynalıların finansal hizmetlere erişimini iyileştirmek açısından önemli. Aynı zamanda ülkeye yatırım çekme ihtimali de var.

ukrayna ulusal bankasi hem destekliyor hem endiseli 2

Diğer taraftan, merkez bankasının kripto varlıklarla ilgili belirli riskler gördüğü de açıklandı. Bu risklere, “2022 Para Politikalarının Temel İlkeleri ve Orta Vadeli Perspektif” adlı raporda yer verildi. Rapora göre, merkezi olmayan paranın yayılması, banka mevduatlarından dijital varlıklara fon çıkışına teşvik edebilir. Bu da finansal istikrarı tehlikeye atar. Bir diğer önemli korku ise kripto para birimlerinin, ülkenin resmi para birimini Grivna’nın pabucunu dama atabilme ihtimalinin olması. Bunun paralel bir parasal dolaşıma yol açmasından korkuluyor.

Tüm bu riskleri sınırlamak için Ukrayna harekete geçti. Grivna’nın ülkede resmi para birimi olarak kullanımına ilişkin herhangi bir kısıtlamanın önüne geçilecek. Aynı zamanda Grivna’nın dijital bir versiyonu da yolda.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 654.358,93 TL 3,81%
ethereum
Ethereum (ETH) 54.758,20 TL 5,30%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.551,42 TL 4,70%
tether
Tether (USDT) 13,57 TL 1,26%
solana
Solana (SOL) 2.498,28 TL 9,05%
cardano
Cardano (ADA) 17,81 TL 6,56%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,58 TL 1,02%
xrp
XRP (XRP) 10,58 TL 8,17%
polkadot
Polkadot (DOT) 359,01 TL 8,28%
terra-luna
Terra (LUNA) 858,34 TL 15,08%
Bağlantıyı kopyala