Solana Merkezli Borsa Raydium, 2 Milyon Dolarlık Saldırı Yaşadı

solana merkezli borsa raydium 2 milyon dolarlik saldiri yasadi

Son dönemde kripto şirketlerine yönelik hack saldırıları artmaya devam ediyor. Son olarak Solana Blockchain merkezli borsa olan Raydium, 2 milyon dolarlık bir saldırı yaşadığını açıkladı.

Raydium Hack Saldırısına Uğradı

Solana Blockchain ağı üzerine inşa edilmiş merkezi olmayan bir borsa Raydium, 2 milyon dolardan fazla harcanmış gibi görünen bir istismara maruz kaldığını açıkladı.

Raydium, açığı kabul etti ve bir saldırganın, açıktan yararlanmayı gerçekleştirmek için borsanın yönetici adresinin kontrolünü ele geçirdiğine inandığını ve konuyu araştırdığını söyledi.

solana merkezli borsa raydium 2 milyon dolarlik saldiri yasadi 2

Saldırganın, likidite havuzu (LP) token’lerini kontrollerine çekti. Zincir üstü verileri analiz eden ZachXBT, failin Ethereum’a 2 milyon dolardan fazla kripto para aktardığını tespit etti ve bu da saldırganın netleştirdiği fon miktarını ifade ediyor.

Bulgu, analitik firması Nansen tarafından da doğrulandı. Nansen, “Raydium likidite havuzlarından LP Havuzlarını boşaltan cüzdan, şu anda 1.6 milyon Solana (SOL) dahil olmak üzere 2.2 milyon doların üzerinde para aldı.” açıklamasını yaptı.

Güvenlik firması Otter, olayı bir hack saldırısı olarak nitelendirdi ve muhtemelen güvenliği ihlal edilmiş bir özel anahtar olduğunu söyledi. DeFiLlama’nın verilerine göre, Raydium hala 40 milyon dolardan fazla kripto varlığını elinde tutuyor.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
442.548,48 TL 2,26%
ethereumETH/TRY
30.377,57 TL 2,36%
tetherUSDT/TRY
18,81 TL 0,09%
usd-coinUSDC/TRY
18,83 TL 0,09%
bnbBNB/TRY
5.997,71 TL 4,34%
xrpXRP/TRY
7,78 TL 0,71%
binance-usdBUSD/TRY
18,81 TL 0,16%
cardanoADA/TRY
7,34 TL 1,85%
dogecoinDOGE/TRY
1,70 TL 1,85%
matic-networkMATIC/TRY
22,20 TL 6,41%
Bağlantıyı kopyala