bitcoinBTC/USD
$ 63,054.89 6.19%
ethereumETH/USD
$ 3,495.57 4.38%
cardanoADA/USD
$ 0.691897 7.90%
xrpXRP/USD
$ 0.599591 1.64%
bnbBNB/USD
$ 412.41 0.39%
solanaSOL/USD
$ 130.51 14.69%
avalanche-2AVAX/USD
$ 43.52 7.59%
dogecoinDOGE/USD
$ 0.129657 30.68%
tronTRX/USD
$ 0.142885 0.44%
chainlinkLINK/USD
$ 20.29 3.61%
matic-networkMATIC/USD
$ 1.05 0.25%
aptosAPT/USD
$ 12.10 2.94%
arbitrumARB/USD
$ 2.01 3.66%
optimismOP/USD
$ 3.93 2.27%

Paylaş

SEC, FTT Token’ı Bir Menkul Kıymet Olarak Nitelendirdi

SEC FTT Tokeni Bir Menkul Kiymet Olarak Nitelendirdi1

Kripto para dünyasında büyük ses getiren FTX krizi, birçok şirketi de beraberinde ölüme sürükledi. Ancak tek şirketler değil kripto piyasası da oldukça fazla etkilendi. FTT ise bu noktada değeri en çok eriyen kriptolardan biri oldu. Konu hakkında geç de olsa açıklama yapan SEC ise FTX’in yerel token’ı FTT’nin bir yatırım sözleşmesi olarak satıldığını ve bu yüzden bir menkul kıymet niteliği taştığını açıkladı.

SEC, FTT Token'ı Bir Menkul Kıymet Olarak Nitelendirdi

SEC, FTT Token’ın Bir Menkul Kıymet Olduğunu Söyledi

Kripto paralar söz konusu olduğunda SEC’in tutumu uzun zamandır biliniyor. Sık sık yeniliklere ve kriptoların potansiyeline açık olduğunu belirten SEC, söz konusu ETF‘ler, ICO‘lar ve yerel token’lara geldiğinde katı bir politika güdüyor. Özellikle Ripple 2020’den bu yana SEC ile XRP‘nin bir menkul kıymet olmadığı konusunda tartışma içerisinde.

Bu tartışmalar son olarak FTT için de başlamış durumda. Öyle ki FTX‘in borsa token’ı FTT‘nin bir yatırım sözleşmesi olarak satıldığını ve bir “menkul kıymet” olduğunu söyledi.

SEC şikayetinde şunları kaydetti:

“FTX platformunda alım satım talebi artarsa, FTT tokenına olan talep artabilir, öyle ki FTT’deki herhangi bir fiyat artışı, FTT sahiplerine FTT varlıklarıyla eşit ve doğru orantılı olarak fayda sağlar. FTX’e büyük miktarda token tahsisi, FTX yönetim ekibini ticaret platformuna daha fazla kullanıcı çekmek için adımlar atmaya ve dolayısıyla FTT token’ına olan talebi artırmaya ve ticaret fiyatını artırmaya teşvik etti”

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala