Rio de Janeiro Belediye Başkanı Bitcoin Hedefini Açıkladı

rio de janeiroda hazinenin yuzde 1ini bitcoine yatirilacak

Birçok ülke ve şehir, kripto para birimlerinin faydalarını keşfetmeye çalışıyor. Bu konuda El Salvador’un öncü olduğunu söyleyebiliriz. Rio de Janeiro belediye başkanı Eduardo Paes da şehrin hazine rezervlerinin yüzde 1’ini Bitcoin‘e yatırmak istediğini açıkladı.

Rio de Janeiro Bitcoin Almayı Planlıyor

Rio de Janeiro belediye başkanı Eduardo Paes, şehrin hazinesinin yüzde 1’i kadarıyla Bitcoin almak istediğini açıkladı. Eğer söz konusu plan uygulanırsa şehir, Bitcoin satın ala ilk Brezilya şehri olacak.

Paes, Miami belediye başkanı Francis Suarez ile bir konferansta bir araya geldi. Hatırlayacağınız gibi Miami de kripto paralar konusunda önemli adımlar atıyor. Paes bu görüşmede şunları söyledi:

Kripto Rio’yu başlatacağız ve Hazine’nin yüzde 1’ini Bitcoin’e yatıracağız” 

Paes ayrıca, Miami belediye başkanı Suarez’in kripto para birimleriyle ilgili çabalarından da övgüyle bahsetti.

rio de janeiroda hazinenin yuzde 1ini bitcoine yatirilacak 2
Rio de Janeiro belediye başkanı Eduardo Paes

Miami, kendini ABD’nin kripto para birimi merkez olarak konumlandırıyor. Planlara göre Rio da Güney Amerika merkezi olma yolunda. Paes konuşmasında şu sözlere de yer verdi:

“Rio de Janeiro, Güney Amerika’nın teknoloji başkenti olmak için gereken her şeye sahip. Rio İnovasyon Haftası gibi etkinlikler, şehrin çalışmak, yaşamak ve yenilik yapmak için mükemmel bir yer olarak imajını güçlendirmeye geliyor”

Rio aynı zamanda Brezilya’nın finansal kalbi. Bu yüzden Bitcoin’in kabulü şehir için önemli. Şehrin ekonomisi de Latin Amerika bölgesinde en hızlı büyüyen ekonomilerden biri.

Bitcoin planlarının yanında Paes, kripto varlığa ödeme yapıldığında vergilerde yüzde 10 indirim sağlamayı da hedefliyor.

Geçen yıl Miami de benzer bir adım atmıştı. Şehir, ABD doları yerine şehrin sakinlerinin vergilerini BTC ile ödemesine imkan sağlayacağını açıkladı.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 478.166,31 TL 1,93%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.991,51 TL 5,26%
tether
Tether (USDT) 13,43 TL 0,80%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.950,39 TL 3,99%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,57 TL 0,42%
cardano
Cardano (ADA) 14,78 TL 2,36%
solana
Solana (SOL) 1.324,05 TL 10,90%
xrp
XRP (XRP) 8,20 TL 5,12%
terra-luna
Terra (LUNA) 904,50 TL 3,78%
polkadot
Polkadot (DOT) 253,09 TL 4,07%
Bağlantıyı kopyala