Resmi Gazete’de Yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği Kripto Para Hizmet Sağlayıcılarını da Kapsıyor

Abone Ol:google-news
0
13/07/2021

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kripto para borsalarına yönelik yeni düzenlemeleri duyurdu. Vergi kaçakçılığıyla mücadele kapsamındaki yeni düzenleme, gerçek faydalanıcı olarak tanımlanan teşekküllere ya da bunlar üzerinde nüfuz sahibi olan gerçek kişi/kişilere bildirimde bulunma zorunluluğu getirdi.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, kripto para hizmeti sunan kuruluşları da kapsamına aldı. Gerçek faydalanıcı bildiriminin 1 Ağustos itibariyle ay sonunda kadar yapılması gerekiyor.

Sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun’un uygulanmasında yükümlü sayılacak birçok farklı nitelikteki kuruluş, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından talep edilmesi durumunda müşterilerinin gerçekleştirdiği işlemlerin gerçek faydalanıcı bilgisini bildirmek zorunda kalacak. Kanunun uygulanmasında yükümlü kuruluşlar ise bankalar, finansman şirketleri, sermaye piyasası aracı kurumları, faktoring şirketleri, portföy yönetim şirketleri, spor kulüpleri ve kripto varlık hizmet sağlayıcıları.

Merkezi yurt dışında bulunan şirketlerin bağlı birimleri de benzer şekilde talep edildiği takdirde gerçek faydalanıcı bilgilerini bildirmek zorunda kalacak.  

Bildirim, her Ağustos ayında Gelir İdaresi Başkanlığı’na elektronik olarak yapılacak. Bildirimde bulunması zorunlu olduğu halde bildirimde bulunmayan ya da eksik veya yanıltıcı bildirim sağlayanlara ise ceza uygulanacak.

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 1.036 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Dilek Sarı

1992 yılında İzmir’de doğan Dilek Sarı, Ege Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans mezunu. Blokzinciri ve kripto paralara olan ilgisi onu bu alanda çalışma yapmaya sevk etti. Dilek, 2 senedir kripto para sektöründe yer alıyor ve bu alanda uzmanlaşmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 287.197,61 TL 1,73%
ethereum
Ethereum (ETH) 17.504,32 TL 4,45%
tether
Tether (USDT) 8,66 TL 0,19%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 2.709,41 TL 3,68%
cardano
Cardano (ADA) 11,26 TL 3,18%
xrp
XRP (XRP) 5,49 TL 1,15%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,66 TL 0,20%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,74 TL 5,02%
polkadot
Polkadot (DOT) 126,97 TL 3,56%
binance-usd
Binance USD (BUSD) 8,66 TL 0,04%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap