Kripto Piyasasının 2022 2. Çeyrek Karnesi

kripto piyasasinin 2022 1 ceyrek karnesi

2022 yılının ikinci çeyreğini de göz açıp kapayıncaya kadar geride bıraktık. 2021 yılı, genel olarak kripto para piyasasının çok daha öne çıktığı bir yıl olarak değerlendirilirken, 2022 de oldukça önemli olaylara ve gelişmelere sahne oldu. Kripto para piyasasının 2022 yılı 2. çeyrek boyunca öne çıkan gelişmelerini ise CoinGecko, 2022 2. Çeyrek Raporu’nda bir araya getirdi.

Kripto Piyasasında 2022 2. Çeyrekte Neler Yaşandı?

2022 yılının ilk çeyreği aslında piyasa için pek iç açıcı geçmemişti. Ne yazık ki 2. çeyrekte de farklı bir durum yaşanmadı. Piyasa, Kasım 2021’deki zirveden bu yana her çeyrekte yüzde 50’nin üzerinde düştü ve kabaca yüzde 70 düştü. Rapora göre 2022 yılının ikinci çeyreğinde LUNC, USTC, WAVES ve AXS ile birlikte bariz nedenlerle İlk 30’dan düştü. Bu sırada, XMR, OKB, LEO ve UNI araya girdi. Özellikle, stablecoinler önemli yer kazandı, BUSD ve DAI öncesinde #13 ve #20’deyken şimdi #6 ve #12’ya yükseldi.

Spot ticaret hacimleri ise Mayıs ayında Terra olayından kaynaklanan ani artışlar yaşadı ve Haziran ortasındaki başka piyasa satışları dışında, ilk çeyreğe göre 100 milyar dolar seviyelerinde nispeten sabit kaldı.

2022’nin ilk çeyreğinde bazı oyuncular kurtulurken, ikinci çeyrekte acımasız piyasa gerilemesinden hiçbiri kurtulamadı. Q2 2022’deki katliam, Q1’in arka planda uysal görünmesini sağladı ve hemen hemen her token’ın çift haneli kayıplar yaşamasına neden oldu.

<!-- wp:paragraph -->
<p>2022 yılının ikinci çeyreğini de göz açıp kapayıncaya kadar geride bıraktık. 2021 yılı, genel olarak kripto para piyasasının çok daha öne çıktığı bir yıl olarak değerlendirilirken, 2022 de oldukça önemli olaylara ve gelişmelere sahne oldu. <a href=

Stablecoin’lerde Neler Yaşandı?

Ne yazık ki bu düşüşler stablecoin’leri de oldukça kötü etkiledi. Özellikle ilk 152teki stablecoin’ler piyasa değerinin neredeyse beşte birini, yani 33.9 milyar dolar hacim kaybettiler.

Tether ise payının neredeyse yüzde 20 oranında azalmasına rağmen liderliğini sürdürdü. USDC, yüzde7’ye yakın bir artışla büyüme açısından ikinci çeyrekte liderliği aldı. Buna karşılık, FRAX ve DAI, muhtemelen algoritmik stabiller ile olumsuz ilişki nedeniyle, piyasa değerinde sırasıyla yüzde 48 ve yüzde 32’lik kayıp yaşadı.

Kripto Piyasasının 2022 2. Çeyrek Karnesi

Lider Kripto Bitcoin’e Detaylı Bakış

Lider kripto Bitcoin (BTC) 2. çeyrekte tam bir 20.000 dolar krizi yaşadı. Çok uzun bir süre bu band aralığında kalan Bitcoin yatırımcılar için yön tayinini neredeyse kör etti. Bitcoin ek olarak 2022’nin ikinci çeyreği boyunca düşüş eğilimindeydi. Bir noktada, ilk kez bu şekilde 9 hafta art arda kırmızıda kaldığını kaydetti. En büyükleri 30 bin dolar ve 20 bin dolar da dahil olmak üzere birden fazla direnç seviyesini kırdı. Diğer taraftan Bitcoin’in fiyat getirisi 2. çeyrekte yüzde 55.8 düştü.

Bitcoin’in fiyatında bu çeyrekte en etkili olan gelişmelerden bazıları şunlar oldu:

  • Hisse senedi piyasası da düştü ve BTC’yi beraberinde sürükledi
  • LFG Foundation UST sabitini korumak için BTC varlıklarını sattı
  • Three Arrows Capital iflası (büyük miktarda GBTC’ye sahipti) BTC’nin düşmesine neden oldu
  • SEC, Grayscale’in Bitcoin ETF başvurusunu reddetti

Bitcoin madenciliğinde ise hashrate yüzde 1.7 düştü.

Peki ya Ethereum?

İkinci çeyrek Ethereum (ETH) içinde oldukça aktif geçti. Gerçekleştirilen toplantılar ve yayımlanan Merge tarihi gibi önemli detayların yanı sıra fiyat bazında da önemli dalgalanmalara şahit oldu. BTC gibi, ETH 2022’nin ikinci çeyreği boyunca net bir aşağı yönlü yörüngedeydi. Nisan ayının başından Haziran ortasına kadar ETH, bu ilk kez de olsa kırmızı renkte 11 haftalık kapanış kaydetti.

Kripto Piyasasının 2022 2. Çeyrek Karnesi

Terra’nın Çöküşü ve Sektöre Etkisi

Kripto para tarihinde kara defterde en önemli bölümlerden birine sahip olacak olan Terra, binlerce yatırımcı, yüzlerce mağdur proje ve çok daha fazlasıyla tam bir hayal kırıklıydı. Düşüşü sadece kendisinin değil, beraberinde sürüklediği birçok şirketin sonunu getirdi ve vurduğu darbe piyasalara ölümcül bir hava kattı. Öyle ki Terra’nün çöküşü bir domino etkisi yarattı.

Öyle ki Three Arrows Capital’in (3AC) sonunu getiren de bu darbe oldu. Hatta 3AC’nin kurucuları konu hakkında yaptıkları açıklamalarda “Luna’nın çöküşünü öngöremedikleri için yaşananlardan dolayı üzgün” olduklarını belirtti.

DeFi Sektörünün 2. Çeyrek Karnesi

DeFi’ın piyasa değeri, kripto para piyasasının yaşadığı düşüş ile birlikte 142 milyar dolardan 36 milyar dolara kadar geriledi.

DeFi piyasa değerinin çoğu, büyük ölçüde Terra ve stablecoin’i UST’nin çöküşü nedeniyle yok oldu. Bu varlıkları destekleyen protokollerin yanı sıra Terra ekosistem projeleri de yok edildi. Bunun yanı sıra, DeFi istismarları ikinci çeyrekte hızlanarak Inverse ve Rari gibi projeleri etkiledi. Yatırımcılar bu saldırıya uğramış protokollere olan inancını kaybettikçe, token fiyatları da olumsuz etkilendi.

Kripto Piyasasının 2022 2. Çeyrek Karnesi

NFT’lerdeki İlk Çeyrek Düşüşü 2. Çeyrekte de Sürdü

Ayı piyasası, 2. çeyrek ticaret hacmi yüzde 26.2 düşerken JPEG’leri paramparça etti ve Haziran’da toplam hacimde sadece 830 milyon dolarlık bir miktar kaydedildi. Haziran ayında ise NFT pazar payının yüzde 83’üne sahip olan Ethereum, kağıt üzerinde hala açık ara baskın zincir koltuğunda. X2Y2’de (yalnızca Haziran için 600 milyon dolar olan) yıkama işlemleri tarafından üretilen hacimleri azaltmak, onu NFT tacı için Ethereum’a meydan okuyan en son yarışmacı olan Solana ile nispeten eşit bir temele oturtacaktır.

CoinGecko’nun 2022 2. Çeyrek Raporu

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
388.105,74 TL 8,14%
ethereumETH/TRY
30.932,19 TL 8,52%
tetherUSDT/TRY
18,10 TL 0,15%
usd-coinUSDC/TRY
18,08 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
5.155,09 TL 6,06%
binance-usdBUSD/TRY
18,08 TL 0,01%
xrpXRP/TRY
6,14 TL 9,85%
cardanoADA/TRY
8,49 TL 11,48%
solanaSOL/TRY
677,70 TL 7,96%
dogecoinDOGE/TRY
1,27 TL 10,57%
Bağlantıyı kopyala