Kripto Para Gelecektir Anlık Heves Değil

financial247

Şöyle bir geriye dönüp yakın tarihi tanıdığımızda bizi çok şaşırtacak detaylar ulaşıyoruz. Mesela dünyanın en büyük finans kurumları ve içinde Elon Musk‘ın da dahil olduğu birçok iş lideri Bitcoin palavra bir unsur olduğunu ileri sürüyordu.

Hatta bu konuşmadan öyle etkili oldu ki Bitcoin bir önceki tarihi zirvesinden oldukça sert bir şekilde geri döndü ve 2019-2020 dönemine kadar yatırımcısını üzdü diyebilirim. Ancak başını kaldırıp 6.000-7.000 dolar seviyesine geldikten hemen sonra yavaş yavaş ivmelenmeye başladığını ve kendisini inanmayanları bile cezbeden bir yükseliş hareketine girdiğini gördük.

Elbette böylece şartlar değişti ve bugün Elon Musk dahil olmak üzere birçok kurum ve fon artık Bitcoin’e milyarlarca dolar yatırım yapmış durumda. Bu durumu hazırlayan gelişmelerden öne çıkan şuydu:

Dünyadaki merkez bankalarının hesapsız bir şekilde arttırdığı likidite ve verdiği desteklerin sonucunda önce faizler sıfırın altına düşerken, altın dahil olmak üzere birçok yatırım aracına ilgi zirve seviyesine ulaştı. Borsalar koşarken sonunda bakışlar Bitcoin ve kripto paralara döndü, güçlü para birimleri olan güvensizliğin de etkisiyle rekorlar kırılmaya başlandı.

Özellikle Bitcoinin akıllara zarar diyebileceğim kıvamda gösterdiği yükseliş hareketinin arkasında elbette Tesla’nın yaptığı açıklamalar da vardı. Ancak önümüzde 63.000 Dolardaki direnç seviyesinin olduğunu, hatta “önce 57.000 doları geçsin de görelim” diyen uzmanları da unutmayalım.

Özetle, neye yatırım yaparsak yapalım, tasarrufları değerlendirmenin ciddi bir iş olduğunu bilmeli ve buna göre davranmalıyız. Elbette bir otoriteye bağlı olmadan üretilen alışveriş değerlerinin gelecekte hem dünyada hem de evrende geçerliliği olacak. Ancak bunlardan hangisinin hayatta kalacağını şimdiden kestirmek çok kolay değil. Bitcoin mi, Ethereum mu ya da başka meşhur balinaların parmakla işaret ettiği kripto paralar mı bunu şimdiden söylemek zor.

Ancak, söz konusu kripto paraların bir alışverişine şahit olmadan bir emtia gibi sürekli değer kazanmalarını kendi bakış açımdan oldukça tehlikeli bulduğumu ve bu sebeple yatırımcıların dikkatli olmaları gerektiğine dair uyarıda bulunmak gerektiğini düşünüyorum. Kolay değil, para zor kazanılıyor. Yatırımcıların heyecana kapılıp yanlış bir seviyeden yatırım yapmaları, para kaybetmelerine neden olabilir.

Dolayısıyla acele etmeyelim, aktif takibe devam edelim.

Emre Alkin

Emre Alkin

Prof. Dr. Emre Alkin; Saint Michel Fransız Lisesi'ni 1987 ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni de 1991'de bitirdikten sonra, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi’nde lisansüstü eğitimini tamamladı. 1996 yılında Doktorasını yine aynı Üniversite'de tamamlayarak ve 1997'de “doçent”; 2002 yılında ise “profesör” unvanını aldı. 1999-2003 yılları arasında İMKB Başkan Danışmanlığı, 2000 yılında TİM Genel Sekreterliği, Vergi Konseyi Üyeliği görevini yürüten Prof. Dr. Emre Alkin; Çukurova Holding, Doğan Holding, Anadolu Holding ve Altınbaş Holding’de görev yaptı. Çeşitli gazetelerde ekonomi köşe yazarlığı, TV8, SKYTÜRK, A HABER, CNNTURK, TRTHABER, TV100 gibi televizyon kanallarında ekonomi yorumculuğu yapan Prof. Dr. Emre Alkin, Dünya Gazetesi’nde “Paylaşmasak Olmazdı” isimli sayfasıyla içimizdeki kahramanlara yer vermektedir. Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcılığı yapmış olan Alkin, İzmir’in spor kulüplerinden Göztepe Sportif A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Futbol Federasyonu Genel Sekreterliği de yapmıştır. 2017 - 2019 yılları arasında Galatasaray Sportif A.Ş. Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır . Alkin, “Uzlaşmazlık Çözümü” konusunda şirketler ve kamu arasında ulusal ve uluslararası çalışmalara katılmaktadır. Ödeme Sistemleri, Mobil Teknolojiler, Finans ve Mali Konular ile ilgili uluslararası şirketlerde görev yapmaktadır. Prof. Dr. Emre Alkin’in; “Risk Management”,“Finansal Aracılığın Evrimi”, “Bankalarda Risk Yönetimine Giriş”, Yalın Alpay’la birlikte kaleme aldığı “Dünden Bugüne Gaziantep”, “Her Şey Ekonomi Değil” , "Paylaşmasak Olmazdı”, “Fikret Mualla’nın Sanatı” ve 2017 yılının en iyi iş kitabı seçilen “Olaylarla Türkiye Ekonomisi” isimli, biri İngilizce olmak üzere sekiz kitabı bulunmaktadır. Ayrıca insan ilişkilerinin dünden bugüne evrimi üzerine yazdığı “Seve Seve Aldattım” isimli kitabı da 2017'nin çok satan kitaplar arasında yer almıştır. 2018 Eylül ayında çıkan "Mükemmeli Arayan Kadın" isimli ilk romanı ile de büyük ses getirmiştir. 2019 yılının Kasım ayında çıkmış olan "İktisattan Çıkış " kitabı oldukça beğenilmiş ve tüm geliri Mutluluğun Adresi Sosyal Yardımlaşma Derneği'ne bağışlanmıştır. Prof. Dr. Emre ALKİN, iki çocuk babası olup, Türkçe, İngilizce ve Fransızca konferanslar vermektedir.
https://emrealkin.com/tr/

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
314.273,04 TL 0,79%
ethereumETH/TRY
22.955,87 TL 1,99%
tetherUSDT/TRY
18,65 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
5.300,00 TL 1,62%
usd-coinUSDC/TRY
18,65 TL 0,01%
binance-usdBUSD/TRY
18,67 TL 0,12%
xrpXRP/TRY
7,16 TL 1,48%
dogecoinDOGE/TRY
1,79 TL 3,39%
cardanoADA/TRY
5,78 TL 2,25%
matic-networkMATIC/TRY
16,63 TL 1,92%
Bağlantıyı kopyala