bitcoinBTC/TRY
722.522,20 TL 0,07%
ethereumETH/TRY
43.313,56 TL 0,15%
tetherUSDT/TRY
27,17 TL 0,00%
bnbBNB/TRY
5.722,30 TL 0,03%
xrpXRP/TRY
13,86 TL 0,19%
usd-coinUSDC/TRY
27,17 TL 0,01%
staked-etherSTETH/TRY
43.324,97 TL 0,13%
dogecoinDOGE/TRY
1,67 TL 0,03%
cardanoADA/TRY
6,68 TL 0,12%
solanaSOL/TRY
531,77 TL 0,93%

Paylaş

Kripto Dolandırıcılarının Yeni Taktiği Sahte Borsa Kimlikleri

Kripto Dolandiricilarinin Yeni Taktigi Sahte Borsa Kimlikleri

Kripto para sektörü her ne kadar tüm hızıyla gelişse de ne yazık ki kötü niyetli aktörlerin sayısı da doru orantılı olarak artmaya devam ediyor. Bir taraftan artan FTX krizi ile suistimal edilen kullanıcı güveni, diğer taraftan kullanıcıların bilinçsizliğinden yararlanan saldırganlar, sektörün gelişimini bir avantaj olarak görüyor. Bu dolandırıcı ve hacker’ların büyük bir kısmı ise adlarını ve yüzlerini dolandırıcılık projelerine koymaya istekli bireylerin oluşturduğu “ucuz ve kolay” bir karaborsadan buluyor.

Kripto Dolandiricilarinin Yeni Taktigi Sahte Borsa Kimlikleri 2

Kripto Dolandırıcılarının Yeni Taktiği Sahte Borsa Kimlikleri

Kripto para borsalarının bir takım güvenlik protokolleri bulunuyor. Bu protokollerin başında ise KYC gelmekte. Yapılan işlemlerde anormal bir durumun tespiti durumunda zararın en aza indirilmesi için yapılan bu tür önlemler günden güne sıklaştırılırken dolandırıcılar yeni çözümler bulmaya devam ediyor.

Son olarak yeni bir rapor yayımlayan Blockchain güvenlik şirketi CertiK, kripto para dolandırıcılarının, adlarını ve yüzlerini dolandırıcılık projelerine koymaya istekli bireylerin oluşturduğu “ucuz ve kolay” bir karaborsaya eriştiklerini açıkladı. Şirket tarafından “Profesyonel KYC aktörleri” olarak tanımlanan bu kişiler, bazı durumlarda gönüllü olarak bir kripto projesinin doğrulanmış yüzü haline geliyor ve “içeriden bir hack veya çıkış dolandırıcılığından” önce kripto topluluğunda güven kazanıyor.

CertiK analistleri Telegram, Discord, mobil uygulamalar ve konser web sitelerinde barındırılan 20’den fazla yeraltı pazar yeri tespit etmiş durumda. KYC gereksinimlerini geçmek gibi işler için KYC aktörlerini 8 dolar gibi düşük bir fiyata işe alınabildiği belirtiliyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala