Kredi Kuruluşu S&P, Stablecoinler Hakkında Açıklama Yaptı

kredi kurulusu sp stablecoinler hakkinda aciklama yapti

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P analistleri, stablecoinler hakkında açıklama yaptı. Analistler tüm stablecoinlerin birbirine benzemediğini ancak denetimleri ve yatırımcı adaletinin korunması için düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

S&P Analistleri: Tüm Stablecoinler Aynı Değil

Terra Blockchain ekosisteminin stablecoini olan Terra USD (UST) çöküşü sonrasında pek çok kişide stablecoinlere karşı bir önyargı oluşmaya başlamıştı. Terra’nın kurucusu Do Kwon tüm parasını kaybetmiş olduğunu söylese de kripto topluluğu artık Do Kwon’un açıklamalarını gerçekçi bulmuyor. Kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin küresel derecelendirme analistleri, yaptığı son açıklamada, Terra’nın stablecoini olan UST’nin çöküşüne rağmen, stablecoin’lerin finans dünyasının sistemin bir özelliği haline gelebileceğini belirtti.

Dünyanın en büyük üç kredi derecelendirme kuruluşundan birisi olan S&P’nin çalışanları, daha değişken kripto para birimlerine köprü sunan sözde istikrarlı bir değer kaynağı olan stablecoinlerin, son piyasa türbülansının diğer para birimlerine göre daha fazla olduğunu gösterse de uluslararası finansı ve küresel ticaretin diğer para birimlerinden daha kararlı olan stablecoinlerin değiştirebileceğine inanıyor.

kredi kurulusu sp stablecoinler hakkinda aciklama yapti 2

S&P’nin Küresel Baş Ekonomisti Paul Gruenwald’ın açıklamasında, “Terra’nın sözde ABD dolarına sabit ancak esasen değersiz olan stablecoini UST’nin dramatik devalüasyonu, kripto ihtaççılarının geleneksel finansla aynı çemberlerden atlamalarının gerektiğini bir kanıtıydı. Geleneksel finansörler, değerini koruma yeteneği hakkında sahte vaatlerde bulunana herhangi bir para birimini acımasızca sömürür ve kripto pazarlarında da yaşanan bazı olaylar bu duruma örnektir.” ifadesini kullandı. Stablecoinlerin hepsinin aynı olmadığını belirten bir başka S&P analisti, stablecoinlerin sistemik hale gelme potansiyelinin olduğunu ancak bunun için bazı düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
332.665,43 TL 1,63%
ethereumETH/TRY
18.842,16 TL 4,16%
tetherUSDT/TRY
16,78 TL 0,15%
usd-coinUSDC/TRY
16,79 TL 0,20%
bnbBNB/TRY
3.814,56 TL 3,76%
binance-usdBUSD/TRY
16,81 TL 0,46%
xrpXRP/TRY
5,44 TL 0,11%
cardanoADA/TRY
7,70 TL 0,06%
solanaSOL/TRY
584,30 TL 3,89%
dogecoinDOGE/TRY
1,14 TL 1,53%
Bağlantıyı kopyala