Kazakistan Kripto Madencilerine Baskıyı Artırıyor

Kazakistan Kripto Madencilerine Baskiyi Artiriyor 1

Küresel enflasyon sorunu, her ne kadar büyüme ivmesini kaybetse de varlığını sürdürüyor. Enflasyonun en belirgin kollarından olan enerji ise madencilerin bir numaralı gider kaynağı konumunda. Bu noktada artan enerji tüketimi ve talebe yetişemeyen düzenleyiciler de madencilere baskı yapıyor. Son olarak Kazakistan, kripto madencilerine yönelik bir takım kısıtlamalar getirecek yeni yasa tasarısını onayladı.

Kazakistan Kripto Madencilerine Baskiyi Artiriyor 2

Kazakistan Kripto Madencilerine Yönelik Yasa Tasarısını Onayladı

Kripto para sektöründe Proof of Work konsensüsünü kullanan çok fazla Blockchain projesi kalmadı. Ancak Bitcoin başta olmak üzere bazı kriptolar oldukça fazla işlem gücü ve enerji tüketiyor. Düzenleyiciler ise madencilerin tükettiği enerji, dünyada bankamatiklerin tükettiği enerjiden az olsa da yasakçı bir bakış açısıyla yaklaşıyor.

Bir dönem Çin‘de artan madencilik baskıları sonrası taşınan madenciler, diğer birçok enerjisi ucuz ve soğuk ülkenin yanı sıra Kazakistan’a da gitti. İlk etapta pek fazla ses etmeyen Kazakistan, bölgesel elektrik kesintileri ve alt yapı yetersizliği nedeniyle madencileri hedef aldı.

Kısa bir süre önce madencilere yönelik bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını belirten Kazakistan, son olarak bu yasaları onayladı.

Parlamento tarafından paylaşılan detaylara göre yasada şu detaylar yer alıyor:

“Kazakistan’da Dijital Varlıkların Düzenlenmesi” olarak adlandırılan yasa, ülkenin alt meclisi olan Mazhilis tarafından onaylanan kriptoyla ilgili üç yasadan biri”

Bu noktada onaylanan yasanın Senato tarafından onaylanması ve Cumhurbaşkanı tarafından imzalanması gerekiyor. Tasarının onaylanması durumunda ise madenciler üzerinde bir takım kısıtlamalar gerçekleştirilecek.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
432.999,36 TL 1,41%
ethereumETH/TRY
30.756,26 TL 1,93%
tetherUSDT/TRY
18,82 TL 0,07%
bnbBNB/TRY
6.161,15 TL 1,34%
usd-coinUSDC/TRY
18,82 TL 0,05%
xrpXRP/TRY
7,57 TL 2,03%
binance-usdBUSD/TRY
18,81 TL 0,10%
cardanoADA/TRY
7,47 TL 0,07%
dogecoinDOGE/TRY
1,74 TL 2,75%
okbOKB/TRY
840,85 TL 4,78%
Bağlantıyı kopyala