Katar, Dijital Para Birimi Veya CBDC İle İlgileniyor

katar dijital para birimi veya cbdc ile ilgileniyor

Kripto varlıklara hükümetlerin ilgisi artmaya devam ediyor. Katar Merkez Bankası (QCB) üst düzey yetkilisinin açıklamasına göre Katar, dijital para birimi ya da merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ile ilgileniyor.

Katar Kripto Para Birimi Veya CBDC Çıkartabilir

Katar Merkez Bankası Başkanı Şeyh Bandar bin Mohamed bin Saoud al-Thani, Bloomberg tarafından da desteklenen bir haberde, ikinci Katar Ekonomik Forumu esnasında açıklamalarda bulundu. Saoud al Thani açıklamasında, “Kuruluş aşamasındayız ve CBDC ihraç etmenin artılarını ve eksilerini değerlendiriyoruz.” ifadesini kullandı. Yetkili merkez bankasının şu anda CBDC’yi yayınlamak için doğru ve uygun teknoloji platformunun bulunması için seçeneklerin değerlendirildiğini de dile getirdi.

katar dijital para birimi veya cbdc ile ilgileniyor 2

Katar Merkez Bankası başkanı ayrıca, pek çok merkez bankasının CBDC’yi keşfettiğini ve Katar Merkez Bankası’nın da CBDC’yi yakından incelediğini dile getirdi. Daha verimli ve daha ucuz bir para birimi yönetim sistemine yol açması beklenen dijital para birimi Blockchain ve diğer teknolojileri kullanıyor. Blockchain, izlenebilen işlemlerin kayıt altına alındığı dijital bir defter olarak ifade edilebilir. Katar Merkez Bankası’nın da dijital banka lisanslama ve dijital para birimleri hakkında bir araştırma yürüttüğü belirtiliyor.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
380.891,14 TL 7,67%
ethereumETH/TRY
29.446,96 TL 10,28%
tetherUSDT/TRY
18,10 TL 0,06%
usd-coinUSDC/TRY
18,08 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
5.170,46 TL 2,23%
binance-usdBUSD/TRY
18,10 TL 0,09%
xrpXRP/TRY
6,17 TL 6,20%
cardanoADA/TRY
8,27 TL 7,89%
solanaSOL/TRY
662,88 TL 3,94%
dogecoinDOGE/TRY
1,26 TL 5,34%
Bağlantıyı kopyala