Kanada Eyaletinden Madencilere Yeni Bir Karar Daha

Kanada Eyaletinden Madencilere Yeni Bir Karar Daha

Ethereum‘un Merge sonrası Proof of Stake‘e geçmesi ve madencilik operasyonlarının bitmesi üzerinde madenciler ilk darbeyi almış oldu. Ancak madenciler için asıl sorun, fiyatların düşmesi ve beraberinde düzenlemelerin madenciler üzerindeki baskıyı artırması oldu.

Son olarak da Kanada eyaleti Britanya Kolumbiyası‘nın enerji bakanlığı, kripto madenciliği şirketlerinden gelen yeni güç taleplerini geçici olarak askıya aldığını açıkladı.

Kanada Eyaleti Britanya Kolumbiyası, Yeni Madencileri Engelleyecek

Son dönemde küresel olarak en büyük problemlerden biri şüphesiz enerji enflasyonu. Öyle ki Euro Bölgesinde enerji enflasyonu son 3 yıl içeridine yüzde 40‘a artmış durumda. Bununla birlikte Amerika’da da benzer yıl içeridine yüzde 13.6‘lik bir artış söz konusu.

Kanada Eyaletinden Madencilere Yeni Bir Karar Daha 2

Fiyatlardaki artış bu denli artınca, doğal olarak düzenleyicilerin de gözü de en çok enerji tüketen aktörlere çevrilmiş durumda. Madenciler ise bu aktörler arasında ne yazık ki ilk hedef taktası.

Kısa bir süre önce Kanada’nın Manitoba eyaleti, yerel şebekenin yeni projeler tarafından boğulma olasılığını öne sürerek yeni kripto madenciliği operasyonları için 18 aylık moratoryum belirlemişti. Son olarak bu kararı Britanya Kolumiyası eyaleti de takip etti.

Kanada eyaleti, madencilerin yeni güç taleplerini geçici olarak askıya aldı aldı. Bu karar Britanya madencilik operasyonlarına başlamak isteyen kripto madenciliği firmalarının en azından önümüzdeki 18 ay boyunca beklemeleri gerektiriyor. Bu sürenin ise en iyimser süreler arasında olduğunu belirtmek gerekiyor.

Konu hakkında konuşan Enerji, Madenler ve Düşük Karbon İnovasyonu Bakanı Josie Osborne, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Kripto madenciliği, yüksek işlem gücüne sahip bilgisayarların 7/24/365 çalıştırılması ve çıkan ısıyı soğutulması için büyük miktarda enerji tüketiyor. Elektrikli araçlara, ısı pompalarına geçiş yapan insanlara, karbon emisyonlarını azaltan, istihdam ve ekonomik fırsatlar yaratan elektrifikasyon projeleri üstlenen işletmeler ve endüstriler için elektrik kaynağımızı korumak amacıyla kripto para madenciliği operatörlerinden gelen elektrik bağlantısı talebini askıya alıyoruz”

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
442.529,67 TL 2,10%
ethereumETH/TRY
30.353,49 TL 2,18%
tetherUSDT/TRY
18,83 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
6.002,23 TL 4,17%
usd-coinUSDC/TRY
18,81 TL 0,01%
xrpXRP/TRY
7,79 TL 0,70%
binance-usdBUSD/TRY
18,81 TL 0,13%
cardanoADA/TRY
7,33 TL 1,50%
dogecoinDOGE/TRY
1,70 TL 1,67%
matic-networkMATIC/TRY
22,20 TL 5,63%
Bağlantıyı kopyala