İngiltere’nin En Büyük Dolandırıcılığında 100 Kişi Tutuklandı

ingilterenin en buyuk dolandiriciliginda 100 kisi tutuklandi

Kripto para birimleri dünya genelinde yaygınlaşmaya devam ederken, suçlular dolandırıcılık için kripto para birimlerini kullanmaya devam ediyor. İngiltere’nin şimdiye kadarki en büyük dolandırıcılığında 100’den fazla kişi tutuklandı.

İngiltere’nin En Büyük Dolandırıcılık Olayında 3.9 Milyon Dolarlık Vurgun Yapıldı

Sadece İngiltere’de 200.000 potansiyel kurban üzerinde kullanılan iSpoof isimli bir dolandırıcılık internet sitesini çökerten Londra Büyükşehir Polisi, “İngiltere’nin şimdiye kadarki en büyük dolandırıcılık operasyonu” olarak nitelendirdiği olayda 100’den fazla kişiyi tutukladı.

ingilterenin en buyuk dolandiriciliginda 100 kisi tutuklandi 2

iSpoof, dolandırıcıların Barclays, Santander, HSBC, Lloyds, Halifax, First Direct, Natwest, Nationwide ve TSB gibi bankaların yetkilileri gibi davranmasına izin veriyordu. Polis raporuna göre suçlular söz konusu hizmet için Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini kullanıyor.

Konu hakkında Scotland Yard’ın Siber Suç Birimi, siteyi bu hafta kapatmak için ABD ve Ukrayna’daki yetkililer de dahil olmak üzere ülkeler arası iş birliği içinde çalışmalar yürüttü. 20 aylık bir dönemde yetkililer, suçluların 3.9 milyon dolar kazandığını belirtti.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
308.425,18 TL 0,41%
ethereumETH/TRY
22.615,91 TL 0,36%
tetherUSDT/TRY
18,61 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
5.840,69 TL 0,17%
usd-coinUSDC/TRY
18,61 TL 0,01%
binance-usdBUSD/TRY
18,63 TL 0,08%
xrpXRP/TRY
7,55 TL 0,85%
dogecoinDOGE/TRY
1,97 TL 16,46%
cardanoADA/TRY
5,94 TL 1,20%
matic-networkMATIC/TRY
16,09 TL 1,46%
Bağlantıyı kopyala