Hindistan Hükümeti Parlamentoya Kripto Yasa Tasarısı Sunacak

hindistan hukumeti parlamentoya kripto yasa tasarisi sunacak

Resmi bir bültene göre, Hindistan hükümetinin Parlamentoya kış oturumunda bir kripto yasa tasarısı sunması bekleniyor. Yayınlanan bülten, giriş, değerlendirme ve geçiş için “Kripto Para Birimi ve Resmi Dijital Para Birimi Yasası, 2021 Düzenlemesi”ni de içeriyor.

Bültenin, Hindistan’ın iki meclisli Parlamentosu’nun alt kanadı Lok Sabha tarafından yayımlandığını belirtelim. Parlamentonun 29 Kasım’da başlayıp 23 Aralık’ta sona erecek olan kış oturumunda bir kripto yasa tasarısının sunulacağını söyleyen son raporlar ise böylece doğrulanmış oldu.

hindistan hukumeti parlamentoya kripto yasa tasarisi sunacak 1

Hindistan Kripto Konusunda Çalışmalarını Sürdürüyor

Son yasa tasarısının açıklaması, 2019 yasa tasarısının söyledikleriyle örtüşse de iki yasa tasarısının aynı olup olmadığı kesin olarak söylenemiyor. Çünkü, Hindistan kripto konusunda oldukça kararsız ülkeler arasında ilk sıralarda. Özellikle, Lok Sabha’nın bu yasa tasarısını bülteninde ilk kez dile getirmemesi de dikkat çekti.

Tasarının bültendeki açıklamasına baktığımızda, “Hindistan Rezerv Bankası tarafından çıkarılacak resmi dijital para biriminin (CBDC) oluşturulması için kolaylaştırıcı bir çerçeve oluşturmayı” amaçladığını görüyoruz.

Tasarı ayrıca Hindistan’daki tüm özel kripto para birimlerini yasaklamayı amaçlıyor, ancak kripto para biriminin altında yatan teknolojiyi ve kullanımlarını teşvik etmek için belirli istisnalara izin veriyor.

Bu bilgiler ışığında parlementonun bu tasarıyı kabul etmesi durumunda Hindistan’ın kripto paraları yasaklaması ve kendi CBDC‘si üzerinden devam ettiğini görebiliriz.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 672.432,79 TL 0,16%
ethereum
Ethereum (ETH) 56.721,25 TL 1,40%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.600,07 TL 1,54%
tether
Tether (USDT) 13,70 TL 0,52%
solana
Solana (SOL) 2.594,06 TL 6,65%
cardano
Cardano (ADA) 18,64 TL 4,27%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,70 TL 0,53%
xrp
XRP (XRP) 10,89 TL 4,71%
polkadot
Polkadot (DOT) 380,11 TL 5,44%
terra-luna
Terra (LUNA) 935,89 TL 5,26%
Bağlantıyı kopyala