Güney Kore 2022’de Kripto Varlıkları Vergilendirecek

guney kore 2022de kripto varliklari vergilendirecek 2

Güney Kore bir süredir kripto varlıkların vergilendirilmesi ve kısıtlandırılması üzerine çalışmalarını yürütüyordu. Beklenen kripto vergi çalışmaları sonrası Kore Ulusal Vergi Servisi, hediye edilen veya miras kalan bütün kripto varlıklarının, değerlerine bağlı olarak mevcut hükümler kapsamında yüzde 10 ila 50 arasında vergilendirileceğini duyurdu. 

Bu karar ile birlikte bundan sonra bütün Kore vatandaşları, 2022’den itibaren kripto varlıkları için bir ödemek zorunda kalacak.

guney kore 2022de kripto varliklari vergilendirecek

Kore Kripto para Vergilendirmelerine Başladı

Güney Kore yerel haber ajansları, Kore Ulusal Vergi Dairesi’nin hediye veya miras olarak alınan varlıkları hedef alan 2022’de yeni bir kripto vergisi alacağını bildirdi. Yeni hükümlere ve yönergelere göre, kripto hediye ve miraslar, toplam değerlerine bağlı olarak yüzde 10 ila 50 arasında vergilendirilecek. Yetkililer, ödenecek verginin doğru miktarını hesaplamak için devir tarihinden bir ay önce ve sonra ölçülen günlük ortalama fiyatın kullanılacağını belirtiyor. 

Son olarak Ulusal Vergi Servisi’nin duyurusunda, gelecek yıl yeni vergi hükümlerini uygulaması gerekecek olan dört kripto varlık platformunu da (Dunamu, Bithumb Korea, Korbit ve Coinone) listeledi. 

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 471.476,22 TL 4,70%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.366,84 TL 8,36%
tether
Tether (USDT) 13,43 TL 0,66%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.827,34 TL 8,16%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,43 TL 0,35%
cardano
Cardano (ADA) 14,37 TL 6,45%
solana
Solana (SOL) 1.268,43 TL 16,64%
xrp
XRP (XRP) 7,98 TL 7,80%
terra-luna
Terra (LUNA) 857,62 TL 1,47%
polkadot
Polkadot (DOT) 246,24 TL 8,85%
Bağlantıyı kopyala