FTX İflası Sonrası BiLira’dan Açıklama Geldi

72FDOUARTBBS7KYJ7EA6NMSQL4

Kripto para sektörünün odak noktası son günlerde FTX olmuş durumda. Birçok kurum ve kuruluş konu hakkında açıklamalarda bulunurken, yaşanan hack olayının da detayları gelmeye devam ediyor. Son olarak Türk lirasına sabit stablecoin TRYB‘nin arkasındaki şirket olan BiLira’dan da FTX iflası hakkında açıklama geldi. Şirket FTX’e bağlı ERC20 ve Solana adreslerini kara listeye aldığını belirtti.

FTX İflası Sonrası BiLira’dan Açıklama

Kripto sektöründe yaşanan dalgalanmalar çok daha geniş bir kitleyi ilgilendiriyor. Öyle ki sektörün büyük bir kısmı iç dinamikler söz konusu olduğunda birbiri ile etkileşim halinde. Bu noktada FTX krizinde en kritik aktörlerden biri de şüphesiz stablecoin’ler oldu. Bu noktada FTX ve düzenleyici kurumların açıklamalarını bekleyen BiLira, kısa bir süre önce yayımladığı basın açıklamasında konu hakkında bilgilendirme yaptı. Şirket yaşanan çöküş sonrası FTX’e bağlı ERC20 ve Solana adreslerini kara listeye aldıklarını ve gerekli düzenleyicilere bildirdiklerini açıkladı.

Basın açıklamasında yer alan detaylarla, FTX’in saldırıya uğradığının tespit edildiği ve ERC20 cüzdan adresindeki 264,470,905.607573 adet TRYB varlığının, güvenli cüzdan adresine aktarıldığı ve hemen yakıldığı belirtildi.

Bununla birlikte BiLira tarafından kullanıcıların TRYB‘lerine ilişkin çalışmaların yapıldığı da vurgulandı:

“32,269,300.963773 TRYB’nin kullanıcılarımıza geri iletilebilmesi için sürecin başından beri ilerlediğimiz gibi, Türkiye Cumhuriyeti düzenleyici ve yetkili kurumları ile iletişimde alınacak, izlenecek strateji(ler) belirlenecek ve tüm süreç boyunca kullanıcılarımız şeffaf bir biçimde bilgilendirilecektir”

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
305.474,06 TL 0,80%
ethereumETH/TRY
22.363,99 TL 0,08%
tetherUSDT/TRY
18,59 TL 0,30%
bnbBNB/TRY
5.778,41 TL 3,52%
usd-coinUSDC/TRY
18,63 TL 0,06%
binance-usdBUSD/TRY
18,61 TL 0,08%
xrpXRP/TRY
7,40 TL 3,40%
dogecoinDOGE/TRY
1,65 TL 0,83%
cardanoADA/TRY
5,83 TL 0,86%
matic-networkMATIC/TRY
15,70 TL 0,04%
Bağlantıyı kopyala