FTX, Hack Saldırısında 415 Milyon Dolar Kaybetti

ftx hack saldirisinda 415 milyon dolar kaybetti

İflas eden kripto para borsası FTX, yaptığı son açıklamada iflas başvurusu sonrasında gerçekleşen hack saldırısında kaybettiği kripto para varlıklarının miktarını açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre saldırışa 415 milyon dolar değerinde kripto varlık çalındı.

FTX’ten Hack Açıklaması

Bir zamanların en büyük kripto para borsalarından birisi olan FTX, iflas başvurusunda bulunduktan sonra hacklenmiş ve bu saldırıda ne kadarlık bir varlık kaybettiğini açıklamamıştı. Şirket tarafından yapılan açıklamada gerçekleşen saldırıda borsasın hesaplarından 415 milyon dolar değerinde bir kripto para biriminin çalındığı açıklandı. Şirket ayrıca bu miktarın kurtarmaya çalıştığı varlıkların önemli bir kısmını ifade ettiğini açıkladı.

ftx hack saldirisinda 415 milyon dolar kaybetti 2

Şirket tarafından yapılan açıklamada ayrıca FTX’in likit varlıkları da güncellendi ve bu varlıkların değerinin toplamda 5.5 milyar dolar değerinde olduğu söylendi. Açıklamada FTX.com’dan 323 milyon dolar ve FTX.US’den 90 milyon dolarlık “yetkisiz üçüncü taraf transferlerin” olduğu da belirtildi. Bununla birlikte Sam Bankman-Fried tarafından kurulan kripto şirketi Alameda Research’ten de 2 milyon dolarlık kripto varlık çalındı.

Hack saldırısı yaşandığı zamanda Blockchain analitik şirketi Elliptic’in açıklamasına göre çalınan varlıkların toplam değeri 477 milyon dolardı. Son olarak bir Coindesk haberine göre her üç ABD Kongresi üyesinden birisi, Sam Bankman-Fried ve diğer FTX yöneticilerinden seçim için siyasi bağış aldı.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
429.924,35 TL 3,06%
ethereumETH/TRY
29.503,61 TL 3,30%
tetherUSDT/TRY
18,81 TL 0,03%
usd-coinUSDC/TRY
18,81 TL 0,13%
bnbBNB/TRY
5.830,21 TL 0,39%
xrpXRP/TRY
7,45 TL 3,59%
binance-usdBUSD/TRY
18,79 TL 0,20%
cardanoADA/TRY
7,04 TL 3,76%
dogecoinDOGE/TRY
1,75 TL 5,50%
matic-networkMATIC/TRY
20,45 TL 5,32%
Bağlantıyı kopyala