Fransız Yatırımcılardan Binance’e Dava

Fransiz Yatirimcilardan Binancee Dava

Kripto para sektöründe düzenleyici baskısı giderek artarken en öne konuşlanan aktörler çoğunlukla merkezi kripto borsaları oluyor. Hem kullanıcı kitlesi hem de para akışı söz konusu olduğunda en öne çıkan borsalar, davalar söz konusu olduğunda da oldukça efor harcıyor.

Son olarak da yerel basında çıkan haberlere göre Binance France ve ana şirketi Binance Holdings Limited, Fransa’da yanıltıcı ticari uygulamalar ve hileli gizleme iddiasıyla 15 yatırımcı tarafından dava edildi.

Fransız Yatırımcılardan Binance'e Dava
Kaynak: Mediapart

Fransız Yatırımcılar, Binance’i Dava Etti

Fransa’nın yerel haber kaynağında çıkan göre , Binance France ve ana şirketi Binance Holdings Limited, Fransa’da yürüttüğü yanıltıcı ticari uygulamalar iddiasıyla 15 yatırımcı tarafından dava edildi.

Kaynakta yer alan detaylara göre 14 Aralık’ta açılan davada davacıların, Binance’in ülke yetkililerinden kayıt almadan önce kripto hizmetlerinin reklamını yaparak ve dağıtarak Fransız yasalarını ihlal ettiğini iddia etti. 

Diğer taraftan Fransa’nın mali piyasa düzenleyicisi Autorité des marchésfinanciers, Mayıs 2022’de Binance’e dijital varlık sağlayıcısı olarak bir lisans vermişti. Bu lisans, kripto borsasının varlık saklama ve kripto ticareti gibi hizmetler sunmasına izin veriyordu.

Ancak şikayette, “Binance French” adlı Telegram kanalı da dahil olmak üzere Binance’in lisans almadan önceki sosyal medya etkinliğini gösteren ekran görüntüleri yer alıyor. Davacılar ayrıca TerraUSD (UST) çöküşünün ardından 2.4 milyon eurodan fazla zarara neden olduğunu iddia etti.

Bu iddiaları yanıtsız bırakmayan Binance ise staking’i “temel token’lar değil, menkul kıymet” olarak sunduğunu belirtti. Borsa ayrıca kripto ürünleri için her zaman piyasa riski uyarılarına yer verdiğini ve açıklamalarını daha da güçlendirdiğini kaydetti.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
442.736,59 TL 2,02%
ethereumETH/TRY
30.336,00 TL 2,00%
tetherUSDT/TRY
18,83 TL 0,05%
usd-coinUSDC/TRY
18,80 TL 0,13%
bnbBNB/TRY
5.988,49 TL 3,50%
xrpXRP/TRY
7,78 TL 0,36%
binance-usdBUSD/TRY
18,81 TL 0,15%
cardanoADA/TRY
7,34 TL 0,88%
dogecoinDOGE/TRY
1,69 TL 1,00%
matic-networkMATIC/TRY
22,20 TL 2,20%
Bağlantıyı kopyala