Forbes’un “Under 30” Listesinin Yüzde 70’i Kripto Sektöründen

forbesun under 30 listesinin yuzde 70i kripto sektorunden

Kripto dünyası bu yıl oldukça genişledi ve büyüdü. Hızla gelişen şirketler ve projeler, kurucu ve yatırımcılarına oldukça para ve güç kazandırdı. Son olarak Forbes’un 30 yaşın altındaki başarılı kişileri listelediği “Under 30” listesinin yüzde 70’i kripto sektöründen gençler oldu.

Listede toplamda 21 kişi, Blockchain öncüsü ve yenilikçisi ve kripto para alanından uzmanlardan geldi. Bu sayının geçen yılki sayının neredeyse iki katı olduğunu belirtelim.

forbesun under 30 listesinin yuzde 70i kripto sektorunden 2

Forbes’un Listesini Kripto Sektörü Domine Etti

Liste, dünya çapında yeni nesil web’i (web 3.0) oluşturmak ve yatırım yapmak için birlikte çalışan programcılar, sanatçılar, NFT geliştircileri, medya yöneticileri ve risk sermayedarları da dahil olmak üzere farklı bir grup kişiden oluşuyor.

Listede dikkat çeken isimlerden biri ise ise FTX‘in kurucu ve CEO’su Sam Bankman-Fried oldu. Net serveti 26.5 milyar dolar olan 29 yaşındaki kripto para borsası kurucusu, şu anda net değeriyle 30 yaş altı dünyanın en zengini konumunda yer alıyor.

Bir başka önemli isim ise Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin oldu. Ethereum ağının 27 yaşındaki ortak yaratıcısı Vitalik Buterin, 1.4 milyar dolarlık net değeriyle dünyanın bilinen en genç kripto milyarderi arasında ilk sırada yer alıyor.  

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 476.218,39 TL 3,06%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.945,17 TL 6,19%
tether
Tether (USDT) 13,43 TL 0,61%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.954,02 TL 4,79%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,43 TL 0,17%
cardano
Cardano (ADA) 14,64 TL 4,55%
solana
Solana (SOL) 1.316,25 TL 13,12%
xrp
XRP (XRP) 8,17 TL 6,51%
terra-luna
Terra (LUNA) 895,91 TL 1,47%
polkadot
Polkadot (DOT) 251,35 TL 6,09%
Bağlantıyı kopyala