Finansal Tablolar Ne Anlatır?

finansal tablolar ne anlatire

Hisse senetleri piyasasında yatırımcı teorik olarak şirkete ortak olmak amacı ile yatırım yapar. Şirkete ortak olmak demek, bir adet bile hisse alsanız şirketin karına ortak olmak demektir. Madem ortak oluyorsunuz o zaman bu şirket ne kadar satış yapıyor, kar oranı ne kadar, sermayesi nedir, satışların maliyeti, borçluluk durumu, likidite durumu, stok ve alacak durumu gibi temel finans künyesini bilmek de gerekir. Bu bilgilere ulaşmak çoğu zaman yatırımcıya zor gelir.

Bilgiyi bulsa bunu yorumlamak da ayrı mesele. Ama işte hisse piyasası özel bir yatırım alanı, bu seviyedeki bilgiyi elde edemeyecekseniz bu piyasada yatırım yapmamanızı tavsiye ederim. 

Diğer yandan piyasaların kara belası “tüyo”lar var. Bilginin eşit yayılmadığı zayıf formda piyasalarda maalesef bazen bu tüyolar satışların, kâr marjının da önüne geçip bütün mantığı alt üst ediyor. Ancak siz siz olun şunu unutmayın bu işlemlerin asılsız çıkma olasılığı çok yüksektir.

Borsada tüyo için yatırım yapmak, dayınızın emlakçısının öve öve bitiremediği haritada yerini bile bilmediğiniz bir arsaya yatırım yapmaya benzer. Sizin bilginiz dışında bir başka karar vericinin anlattıklarına inanarak yatırım yapılmaz. Yatırım ile aranızda duygusal bir bağ kurmayın, ona bağlanıp inanmayın. Sonuçta mantık ile yapılan bir iştir yatırım…

Aysel Gündoğdu

Aysel Gündoğdu

Doç. Dr. Aysel GÜNDOĞDU, 1985 yılında doğdu. İlköğretim ve liseyi İzmir’de bitirdi. 2007 yılında Marmara Üniversitesi Sermaye Piyasası Bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Öğrenciliği esnasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda staj yaptı. 2007–2010 yılları arasında finans sektöründe analist olarak çalıştı. 2010 yılında Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Sermaye Piyasası ve Borsa Bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Gündoğdu, ardından aynı Enstitüden Bankacılık Anabilim Dalında doktor unvanını aldı. 2018 yılında finans alanında doçentliğini alan Gündoğdu, halen bir üniversitede öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam ediyor. Gündoğdu’nun bankacılık ve finans alanında yayımlanmış 17 kitabı, 100’ü aşkın uluslararası ve ulusal makale ve bildirisi mevcuttur. Aynı zamanda Banka ve Sermaye Piyasası Araştırmaları Dergisi’nin editörü olan Gündoğdu’nun çalışma alanı finans, yatırım ve davranışsal ekonomidir. Finansal teknoloji ve finansal hizmetler alanındaki şirketlere danışmanlık hizmeti veren Gündoğdu, kurumsal şirketlere eğitim, seminer ve danışmanlık hizmeti de sunmaktadır.
http://www.finansoloji.com

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
432.860,80 TL 0,80%
ethereumETH/TRY
29.605,38 TL 1,95%
tetherUSDT/TRY
18,83 TL 0,01%
usd-coinUSDC/TRY
18,83 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
5.760,50 TL 0,89%
xrpXRP/TRY
7,71 TL 0,49%
binance-usdBUSD/TRY
18,81 TL 0,17%
cardanoADA/TRY
7,22 TL 0,05%
dogecoinDOGE/TRY
1,66 TL 1,46%
matic-networkMATIC/TRY
21,44 TL 3,14%
Bağlantıyı kopyala