Çin’in Yeni Mobil Ödeme Kuralları e-CNY’ye Destek Olacak

cinin yeni mobil odeme kurallari e cnyye destek olacak

Çin’in dijital para birimi e-CNY için çalışmaları devam ediyor. Diğer yandan Çin, e-CNY‘nin geleceğine destek olabilecek yeni mobil ödeme kuralları getiriyor. Ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası (POBC) tarafından hazırlanan yeni düzenleme, önümüzdeki mart ayında yürürlüğe girecek.

Çin’in Yeni Mobil Ödeme Kuralları ile e-CNY de Desteklenecek

Çin’de mobil ödemeler için yeni kurallar getiriliyor. Bunların arasında ödeme tahsilat barkodlarının kullanımını ve sınıflandırılmasını şart koşan yeni düzenlemeler var. Önümüzdeki mart ayında yürürlüğe girecek olan yeni kurallar, kişilerin ticari faaliyetler için kişisel koleksiyon barkodları yerine tüccar barkodlarını kullanmasını zorunlu kılacak. Çin Halk Bankası (POBC) tarafından yapılan açıklamaya göre, bu kurallar, riskleri izlemek için kişisel koleksiyon barkodların kullanımını netleştirmek için tasarlandı. Merkez bankası, bazı işletmelerin büyük miktarda operasyonel fon transfer etmek için kişisel tahsilat barkodlarını kullandığı ve risklerin izlenmesini zorlaştırdığı durumlar olduğunu söyledi.

cinin yeni mobil odeme kurallari e cnyye destek olacak 2

Yeni düzenlemeler, Çin’in e-CNY çalışmalarını da destekliyor. Bu arada e-CNY, şubat ayında Pekin Kış Olimpiyatları’nda resmi olarak piyasaya sürülecek.

Everbright Securities‘ten bir analist, yeni kuralların ödeme güvenliğini artırabileceğini ve ödeme istikrarını iyileştirmek için vergi kaçakçılığını engelleyebileceğini söyledi. Ayrıca Huaan Securities isimli şirket uzun vadede, yeni kuralların e-CNY’nin tanıtımına fayda sağlayabileceğini ve kişilerin/kurumların maliyetlerini düşürmelerine yardımcı olabileceğini belirtti. Huaxi Securities‘den bir analist, dijital yuan dağıtılmaya devam ettikçe ülkenin bankacılık sisteminin potansiyel olarak ödemedeki baskın pozisyonu geri alabileceğini söyledi.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 490.662,52 TL 8,24%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.671,07 TL 8,20%
tether
Tether (USDT) 13,45 TL 0,53%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.015,69 TL 8,24%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,45 TL 0,10%
cardano
Cardano (ADA) 13,85 TL 4,61%
solana
Solana (SOL) 1.237,01 TL 9,90%
xrp
XRP (XRP) 8,11 TL 5,93%
terra-luna
Terra (LUNA) 883,45 TL 6,70%
polkadot
Polkadot (DOT) 244,77 TL 10,87%
Bağlantıyı kopyala