bitcoinBTC/TRY
1.268.851,79 TL 2,76%
ethereumETH/TRY
65.509,77 TL 1,42%
tetherUSDT/TRY
28,88 TL 0,33%
bnbBNB/TRY
6.650,66 TL 0,87%
xrpXRP/TRY
18,11 TL 1,55%
solanaSOL/TRY
1.820,78 TL 3,53%
usd-coinUSDC/TRY
28,90 TL 0,05%
staked-etherSTETH/TRY
65.593,35 TL 1,40%
cardanoADA/TRY
12,86 TL 9,42%
dogecoinDOGE/TRY
2,92 TL 10,73%

Paylaş

Solana’ya Google desteği

google

Google, veri analizi hizmeti olan BigQuery üzerine Solana blokzincir ağını ekledi. NFT uygulaması Floor, Solana NFT satışları ve listelemeleriyle ilgili verileri BigQuery platformuna göndererek bu yeni hizmetten ilk yararlananlardan biri oldu.

Destek genişledi

Google Cloud, Solana’yı BigQuery veri analizi hizmetiyle entegre ederek Solana tabanlı verilere erişimi kolaylaştırdı ve böylece 20. blokzinciri ağına desteğini genişletti.

İlk olarak Lizbon’daki Breakpoint 2022’de duyurulan açıklamada, Solana’nın BigQuery’ye dahil edilmesinin, blokzinciri analitiklerine ilişkin gelişmiş bilgiler sunmayı amaçladığı kaydedildi. Google Cloud web3 lideri Nalin Mittal, Solana desteğinin ilk çeyrekte hayata geçmesinin beklendiğini söyledi.

Solana Vakfı İcra Direktörü Dan Albert The Block’a verdiği demeçte, “Google Cloud’daki ekip bunu canlı yayına geçmeden önce yapmaya kararlıydı ve bu nedenle veri setini tamamlamak ve zincirde neler olup bittiğine dair kapsamlı bir genel bakış yakaladığından emin olmak için daha fazla zamana ihtiyaç duydu.” dedi.

Datacenter with two Cloud storage symols

BigQuery nedir?

BigQuery, Google Cloud’un yerleşik makine öğrenimi, yapay zeka ve iş zekasına sahip sunucusuz veri ambarıdır ve kullanıcıların geniş veri kümelerini sorgulamasını sağlar.

Albert yaptığı açıklamada “Solana ekosistemi hızla büyüyor ve her gün yeni inovasyonlar, veriler ve içgörüler üretiyor.” diyerek, “Bu muazzam büyümeyle birlikte Solana topluluğunun ve web3 endüstrisinin genelinin ağımızda üretilen içgörü ve verilere hızlı ve kolay erişim ihtiyacı da artıyor ve Vakfın Google Cloud’un Solana’yı daha erişilebilir, şeffaf ve açık hale getirmesine yardımcı olmasından gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Solana Vakfı, geliştiricilerden işletmelere ve bireysel kullanıcılara kadar herkesin işlemler, NFT basımı, cüzdan etkinlikleri ve daha fazlasıyla ilgili karmaşık soruları yanıtlamak için Solana’daki verileri sorgulayabileceğini belirtti. BigQuery’nin yanı sıra Google’ın Bigtable dağıtık veri depolama hizmetinden de yararlanan ekosistem, Solana ağındaki arşiv verilerine de erişim sağlayabiliyor.

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir 6 Temmuz 1997 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise yıllarını Bursa’da geçirdi. Şu an İstanbul’da yaşıyor. Çocukluğundan bu yana tiyatro, müzik, sinema ve edebiyata ilgi duydu, zaman zaman bu branşlarda eğitimler aldı. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olan Beyza, aynı zamanda Gazetecilik bölümü ile de çift anadal yaptı. Öğrencilik yıllarında üniversitenin resmi yayın organı İletim Gazetesi’nde muhabir ve editör olarak çalıştı. Aynı yıl Vatan Gazetesi’nin kitap ekinde editör stajını tamamladı. Eğitim ve iş hayatı daima iç içe olan Beyza, satış danışmanlığından garsonluğa kadar pek çok iş tecrübesi edindi ve hayatı tanıdı. Work and Travel programıyla 3 buçuk ay ABD’de yaşadı. Mezun olduktan sonra Akşam Gazetesi’nde profesyonel meslek hayatına adım attı. Burada SEO editörü ve gündem editörü olarak toplamda yaklaşık 2 yıl görev aldı. Farklı sektörlerde deneyim edinme arzusuna kapılan Beyza, Günışığı Kitaplığı’nın basın tanıtım sorumluluğunu üstlendi. Yazma sevdası ağır basınca da medyaya dönüş yaptı. Bir dönem Fil'm Hafızası'nın haber editörleri arasında yer alan Beyza, geleneksel ve dijital medyada edindiği tecrübeler sayesinde her konuda yazabilme yetisi kazandı. Farklı mecralarda yazıları yayınlandı. Dijital varlıkların, biz istesek de istemesek de geleceğin ekonomisini yönlendireceğine inanıyor. Kripto sektörünün kendi içinde yarattığı dilin, her kesimden okur tarafından anlaşılması için çalışan Beyza, mevcut durumda BTC Haber, Coinkolik ve CoinBilgi'de SEO editörü görevini yürütüyor. Ayrıca farklı kurumlara freelance olarak içerik üretiyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala