SEC, Coinbase’e Yanıt Verdi: Kural Koymak Yıllar Alabilir

paradigm coinbase hissesi alimina devam ediyor 2

ABD Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu (SEC), Coinbase‘in kripto düzenlemesi için verdiği dilekçeye resmi yanıt verdi. SEC‘in yanıtında herhangi bir kural koymanın yıllar alabileceği ve uygulama eylemlerinin devam edeceği aktarıldı. Kurum, kripto sektörü için kural koymaya zorlanmaması gerektiğini savundu.

coinbase hukuk mudurunden pepe aciklamasi

SEC’ten Coinbase’e ‘Netlik’ Yanıtı

SEC, 15 Mayıs’ta mahkemeye gönderdiği belgelerde Coinbase’in dilekçesinde özetlenen gereksinimlerini karşılama yükümlülüğü altında olmadığını savundu. Şirketin makul olmayan kısa bir sürede kural koyma çağrısı yaptığına dikkat çekildi. Kurum, mahkemeden Coinbase‘in mandamus davasını reddetmesini istedi. Mandamus davası, kurumların görevlerini yapmaya zorlamak için verilen yargı kararlarına deniyor. SEC, borsanın yardım talep etmediğini de ifade etti.

Coinbase‘in Baş Hukuk Sorumlusu Paul Grewal ise SEC’in kripto endüstrisi için kurallar oluşturmasına yönelik görüşlerini ilk kez açıkladığı bir başvuru olabileceğini söyledi. Twitter paylaşım yapan Grewal, hala açıklığa kavuşturulması gereken çok şey olduğunu belirtti. Grewal, SEC’in kripto sektörü için netliğe sahip olmadığını sözlerine ekledi. SEC Başkanı Gary Gensler de Finansal Piyasalar Konferansı’nda kripto için kuralların zaten yayınlandığını ve yeterli olduğunu ifade etti.

Coinbase, SEC’in menkul kıymet kurallarını kripto paralara uygulamasına ilişkin dava açmıştı. Borsa, SEC’in menkul kıymet yasalarının kripto sektörüne nasıl uygulanacağına ilişkin net olmasını istemişti. Kurum, mart ayında Coinbase‘e Well bildirimi göndermişti. SEC’in suçlamasında Coinbase’in menkul kıymet olarak kabul edilen varlıkları listelediği ifade edilmişti. Coinbase ise bu iddiaları reddetti.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
553.803,11 TL 0,85%
ethereumETH/TRY
38.241,73 TL 0,43%
tetherUSDT/TRY
20,62 TL 0,13%
bnbBNB/TRY
6.276,72 TL 0,76%
usd-coinUSDC/TRY
20,62 TL 0,21%
xrpXRP/TRY
10,42 TL 2,00%
staked-etherSTETH/TRY
38.200,50 TL 0,48%
cardanoADA/TRY
7,53 TL 2,50%
dogecoinDOGE/TRY
1,48 TL 0,30%
matic-networkMATIC/TRY
18,36 TL 0,73%
Bağlantıyı kopyala