bitcoinBTC/TRY
1.268.851,79 TL 2,76%
ethereumETH/TRY
65.509,77 TL 1,42%
tetherUSDT/TRY
28,88 TL 0,33%
bnbBNB/TRY
6.650,66 TL 0,87%
xrpXRP/TRY
18,11 TL 1,55%
solanaSOL/TRY
1.820,78 TL 3,53%
usd-coinUSDC/TRY
28,90 TL 0,05%
staked-etherSTETH/TRY
65.593,35 TL 1,40%
cardanoADA/TRY
12,86 TL 9,42%
dogecoinDOGE/TRY
2,92 TL 10,73%

Paylaş

SEC Başkanı, kripto sektörünü hedef almaya devam ediyor

gensler

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı (SEC) Gary Gensler, kripto para sektöründe dolandırıcılığın yaygın olduğunu söyledi.

DC Fintech Week’de konuşan Gensler şunları söyledi:

“Bu durum, yalnızca tek bir olay ve tek bir kişi ile ilgili değil. Birden fazla dolandırıcı ve kötü şöhrete sahip kişiyle ilgili.”

Gensler’ın açıklaması, FTX kurucusu Sam Bankman-Fried’ın mahkeme tarafından suçlanmasının adından geldi. SEC, geçtiğimiz yılın sonlarında SBF’ye, birçok kripto şirketine ve sektörde yer alan bazı isimlere dava açtı.

Gensler, regülatörün ne tip tedbirler aldığına ilişkin bir soruya şu yanıtı verdi:

“Kaynaklarımızı iyi düşünmek zorundayız. Maalesef çok sayıda şikayet var ve hepsi benzer şekilde değil. Sektörde çok sayıda kötü aktör var.
Hesap verebilirliği artırarak kişileri sorumlu tutmayı düşünüyoruz. Yüksek etki gösterecek vakaları ve bununla ilgili yaptırım eylemlerini de ele alıyoruz.”

SEC, 2022 mali yılında 760 yaptırım eylemi gerçekleştirerek, Kripto Varlıklar ve Siber Birimi’nin personel sayısını da ikiye katladı.

Kullanım durumu tartışması

SEC Başkanı, kripto paraların kullanım durumu ve yatırımcı korumasına ilişkin de konuştu.

“Aynı zamanda bu şeylerin kullanım durumunun ne olduğu konusuna geri dönüyoruz. Biz tarafsızız ancak yatırımcılar 15 ila 20.000 arasında değişen bu token’ların her birinin kullanım amacının ne olduğunu anlaması gerekiyor.”

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala