Orta Afrika Banka Düzenleyicisi Eyaletleri Kripto Yasağı Konusunda Uyardı

orta afrika banka duzenleyicisi eyaletleri kripto yasagi konusunda uyardi

Bilindiği üzere kısa süre önce sizlere Orta Afrika Cumhuriyeti‘nin lider kripto para birimi Bitcoin’i (BTC) yasal olarak kabul ettiğini duyurmuştuk. Bu kez Orta Afrika’nın bölgesel bankacılık otoritesi, bir üye devlet olan Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Bitcoin’i yasal ihalesini ilan etmesinden sonra, kripto para birimi yasağı hakkında bir hatırlatma yayınladı.

Orta Afrika Banka Düzenleyicisinden Kripto Yasağı Uyarısı

Altı ulustan oluşan Orta Afrika Ekonomik ve Parasal Topluluğu’nda (CEMAC) bankacılık sektörünü düzenleyen Orta Afrika Bankacılık Komisyonu (COBAC), yasağın finansal istikrarı sağlama amaçlı olduğunu söyledi.

Hükümet sözcüsü Serge Ghislain Djorie, Reuters’a verdiği demeçte, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin basında ve sosyal medyada haberleri görmesine rağmen COBAC’tan kripto yasağı hakkında resmi bir bildirim almadığını söyledi.

Orta Afrika Bankacılık Komisyonu (COBAC), konu ile ilgili olarak şu şekilde açıklamalarda bulundu:

Finansal istikrarı garanti etmek ve müşteri mevduatlarını korumak için COBAC, CEMAC’ta kripto varlıklarının kullanımıyla ilgili bazı yasakları hatırlattı. Bunlara, herhangi bir türde kripto paranın elde tutulması, kripto para birimleriyle ilgili işlemlerin takası, dönüştürülmesi veya uzlaştırılması gerekiyor.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
545.737,63 TL 3,19%
ethereumETH/TRY
37.612,52 TL 2,31%
tetherUSDT/TRY
20,15 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
6.190,55 TL 2,18%
usd-coinUSDC/TRY
20,14 TL 0,01%
xrpXRP/TRY
10,20 TL 0,78%
cardanoADA/TRY
7,53 TL 2,31%
staked-etherSTETH/TRY
37.597,01 TL 2,28%
dogecoinDOGE/TRY
1,44 TL 2,53%
matic-networkMATIC/TRY
17,86 TL 3,05%
Bağlantıyı kopyala