bitcoinBTC/TRY
1.271.628,08 TL 2,14%
ethereumETH/TRY
65.920,72 TL 1,31%
tetherUSDT/TRY
28,95 TL 0,20%
bnbBNB/TRY
6.678,43 TL 0,68%
xrpXRP/TRY
18,14 TL 1,47%
solanaSOL/TRY
1.832,06 TL 3,98%
usd-coinUSDC/TRY
28,95 TL 0,11%
staked-etherSTETH/TRY
65.792,03 TL 0,83%
cardanoADA/TRY
12,86 TL 8,55%
dogecoinDOGE/TRY
2,89 TL 9,30%

Paylaş

Mastercard’ın CBDC deneyi başarıyla sonuçlandı

CBDC

Mastercard “sarılmış (wrapped) CBDC” deneyinin başarıyla sonuçlandığını açıkladı. Deney, CBDC’lerin Ethereum gibi blokzincirlerinde NFT satın almak için sarılabileceğini gösterdi.

Başarıyla sonuçlandı

Mastercard, sarılmış Bitcoin (wBTC) ve sarılmış Ether’e (wETH) benzer şekilde, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) farklı blokzincirlerine sarılmasını içeren bir denemeyi tamamladı.

Ekim 12’de yapılan duyuruya göre, deneme Avustralya Merkez Bankası (RBA) ve ülkenin Dijital Finans Kooperatif Araştırma Merkezi CBDC ile birlikte Cuscal ve Mintable’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Mastercard, çözümün bir CBDC sahibinin canlı bir ortamda Ethereum’da listelenen bir NFT satın almasına izin verdiğini söyledi. Ödeme işlemcisi, “Süreç, RBA’nın pilot CBDC platformunda gerekli miktarda pilot CBDC’yi ‘kilitledi’ ve Ethereum’da eşdeğer miktarda sarılmış pilot CBDC tokenleri bastı.” ifadelerini kullanarak şu sözleri kaydetti:

“Test işleminin bir ön koşulu, hem alıcı hem de satıcının Ethereum cüzdanlarının yanı sıra NFT pazar yeri akıllı sözleşmesinin platformda ‘izin listesinde’ olmasıydı. Sarılı pilot CBDC’nin diğer tüm transferleri engellenirken, platformun halka açık blokzincirlerinde bile kontrolleri uygulama becerisini başarıyla gösterdi.”

Söz konusu çözüm, Mastercard’ın Haziran 2023’te tanıtılan ve ödeme teknolojisini blokzincirleriyle entegre eden Multi Token Network’ünü kullandı. Mintable CEO’su ve kurucusu Zack Burcks ise, “Mastercard ile birlikte, dijital para birimleri ve NFT’lerin kolayca bağlanabileceği, dolandırıcılık ve hırsızlığı potansiyel olarak ortadan kaldıracak, belge ve kayıt kaybını sona erdirecek ve ticaret için yeni olasılıkları ortaya çıkaracak bir kullanım durumu belirledik.” dedi.

RBA daha önce Avustralya doları cinsinden bir CBDC’nin finans sektöründe fiat para ile ikame edilemeyecek karmaşık ödeme düzenlemelerine ve yeniliklere olanak sağlayabileceğini belirtmişti. Ancak merkez bankası, faydaları değerlendirmek için “daha fazla araştırma” yapılması gerektiğini de kaydetti.

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir 6 Temmuz 1997 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise yıllarını Bursa’da geçirdi. Şu an İstanbul’da yaşıyor. Çocukluğundan bu yana tiyatro, müzik, sinema ve edebiyata ilgi duydu, zaman zaman bu branşlarda eğitimler aldı. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olan Beyza, aynı zamanda Gazetecilik bölümü ile de çift anadal yaptı. Öğrencilik yıllarında üniversitenin resmi yayın organı İletim Gazetesi’nde muhabir ve editör olarak çalıştı. Aynı yıl Vatan Gazetesi’nin kitap ekinde editör stajını tamamladı. Eğitim ve iş hayatı daima iç içe olan Beyza, satış danışmanlığından garsonluğa kadar pek çok iş tecrübesi edindi ve hayatı tanıdı. Work and Travel programıyla 3 buçuk ay ABD’de yaşadı. Mezun olduktan sonra Akşam Gazetesi’nde profesyonel meslek hayatına adım attı. Burada SEO editörü ve gündem editörü olarak toplamda yaklaşık 2 yıl görev aldı. Farklı sektörlerde deneyim edinme arzusuna kapılan Beyza, Günışığı Kitaplığı’nın basın tanıtım sorumluluğunu üstlendi. Yazma sevdası ağır basınca da medyaya dönüş yaptı. Bir dönem Fil'm Hafızası'nın haber editörleri arasında yer alan Beyza, geleneksel ve dijital medyada edindiği tecrübeler sayesinde her konuda yazabilme yetisi kazandı. Farklı mecralarda yazıları yayınlandı. Dijital varlıkların, biz istesek de istemesek de geleceğin ekonomisini yönlendireceğine inanıyor. Kripto sektörünün kendi içinde yarattığı dilin, her kesimden okur tarafından anlaşılması için çalışan Beyza, mevcut durumda BTC Haber, Coinkolik ve CoinBilgi'de SEO editörü görevini yürütüyor. Ayrıca farklı kurumlara freelance olarak içerik üretiyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala