Kripto Varlıkların ve Blockchain’in Geleceği Nereye Gidiyor?

Melis Hazal Karagöz sunumu ile ilki gerçekleştirilen Kapital’in ilk bölüm konuğu Ahmet Usta oldu. Ahmet Usta ile kripto varlıkların geleceğini, blockchain’in bizlere kazandırdıklarını, merkeziyetsiz finansı (DeFi), metaverse’ü, metaverse çalışmalarından bahsedildi.

Neler Konuşuldu?

-Melis Hazal Karagöz, Ahmet Usta’ya Blockchain bizi nereye götürecek? diye sordu:

Ahmet Usta “Çok güzel bir noktadan başladık. Aslında bunu anlayabilmek için evrimi anlayabilmek için insanlık tarihinde biraz geriye doğru seyretmeniz gerekiyor. Geriden başlayarak günümüze gelmeniz gerekiyor. Biliyorsunuz insanlar yerleşik hayata girdikten sonra topluluklar kurmaya başlıyorlar. Topluluklar büyüyor toplulukların kendi içindeki düzenlerini sağlayabilmeleri için kanunlar ve kurallar koyulması lazım kuralları yazılı hale getireceksiniz İnsanlar bunları unutmasın bu kuralları koyarken birbirleri arasında merkezi bir bağ kurmalısınız tarih boyunca birçok farklı konuda merkezi yapı oluştu. Bunlardan en önemlisi de Finansal sistemler ama gelin görün ki tarihe baktığımızda bazen istem dışı kendilerine verilen merkeziyet görevini suistimal ettiklerini at sattıklarını şahit olduk. O zaman soru nasıl çözebilirim çözebiliriz. Merkeziye yapıları ortadan kaldırarak teknoloji ile birlikte bu konu aslında bilgisayar algoritmasına uygulanabilir mi? Devamını araştırmalar başlıyor. Bunu ilk defa Başaran 2008 yılında 31 Ekim’de Satoshi Nakamoto olduğunu hala bilmiyoruz” diye konuştu.

-Melis Hazal Karagöz, Ahmet Usta’ya Kripto Varlıklar sadece al-sat ile sınırlandırılmaması gerektiğini ve arkasında daha büyük bir anlam olup olmadığını sordu? diye sordu:

Ahmet Usta “Kesinlikle çok doğru bir noktaya parmak bastınız. Öncelikle şunu inkar edemeyiz, Blockchain teknolojinin çıkışıyla Bitcoin platformu ve makalesi ortaya çıktı. Bu platform aslında merkezi bir yapı olmaksızın finansal bir enstrüman yaratmak amacıyla geliştirilmiş. Dolayısıyla kripto varlıklar Blockchain teknolojisini birbirinden ayıramayız” şeklinde konuştu.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 660.548,42 TL 1,55%
ethereum
Ethereum (ETH) 49.687,55 TL 2,10%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.297,73 TL 3,51%
tether
Tether (USDT) 11,93 TL 0,06%
solana
Solana (SOL) 2.375,89 TL 2,41%
cardano
Cardano (ADA) 18,85 TL 1,69%
xrp
XRP (XRP) 11,46 TL 0,74%
usd-coin
USD Coin (USDC) 11,93 TL 0,02%
polkadot
Polkadot (DOT) 429,00 TL 1,13%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,49 TL 1,71%
Bağlantıyı kopyala