bitcoinBTC/TRY
1.262.449,77 TL 0,46%
ethereumETH/TRY
67.496,31 TL 1,04%
tetherUSDT/TRY
28,92 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
6.892,82 TL 1,23%
xrpXRP/TRY
18,86 TL 4,63%
solanaSOL/TRY
2.063,97 TL 6,33%
usd-coinUSDC/TRY
28,92 TL 0,02%
staked-etherSTETH/TRY
67.413,58 TL 1,07%
cardanoADA/TRY
16,57 TL 8,98%
dogecoinDOGE/TRY
2,82 TL 4,79%

Paylaş

Kripto terör finansmanı rakamları yeniden gündemde

DALL·E 2023 11 02 23.21.14 A photo depicting an abstract and conceptual representation of cryptocurrency and the financing of illegal activities without showing any explicit or

Hamas gibi terör örgütlerinin kripto finansmanında 130 milyon dolara kadar kazanç olduğu yönündeki son raporların yanlış olduğu kanıtlansa da konu bugün Kongre’de yeniden gündeme geldi.

Çevrimiçi platformlarda terör gruplarına yönelik kripto desteğinin boyutunu sorgulayan yoğun bir tartışmaya rağmen, söz konusu olay yankı bulmaya devam etti. Son olarak, Perşembe günü, Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi’ndeki bir oturumda, bir Demokrat milletvekili, teröristlere 130 milyon dolarlık dijital varlık akışını ortaya çıkardı.

Milletvekili Brad Sherman (D-Calif.), Hamas gibi gruplara yapılan bu büyük kripto bağışlarına üzüldü ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) endüstriye yönelik müdahalesini “doğru işlerden biri” olarak şu ifadelerle destekledi:

“Söz konusu 130 milyon dolarlık kripto para, Hamas ve Filistin İslam Cihadı’na gitmiştir.”

Bu ilk raporlara yönelik büyük bir endüstri karşıtlığı, Wall Street Journal’ın 10 Ekim tarihli bir haberi de dahil olmak üzere bazı geri adımlara yol açtı. Wall Street Journal, sanal para akışı hakkında ne bildiklerini daha netleştirmek için orijinal olarak Filistin İslam Cihadı’na bağlı olarak daha fazla miktarda (ilk başta 90 milyon dolardan fazla) olduğunu belirttiği kısmi bir düzeltme yayınladı.

Verilere dayalı olan kripto analitik şirketi Elliptic, işlem verilerinin yanlış yorumlandığını ve “Gazze Şimdi” adlı önde gelen finansman kampanyası tarafından 7 Ekim’den bu yana Hamas’a bağışlanan gerçek kripto miktarının yaklaşık 21 bin dolar olduğunu açıklayan detaylı bir blog gönderdi.

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir 6 Temmuz 1997 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise yıllarını Bursa’da geçirdi. Şu an İstanbul’da yaşıyor. Çocukluğundan bu yana tiyatro, müzik, sinema ve edebiyata ilgi duydu, zaman zaman bu branşlarda eğitimler aldı. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olan Beyza, aynı zamanda Gazetecilik bölümü ile de çift anadal yaptı. Öğrencilik yıllarında üniversitenin resmi yayın organı İletim Gazetesi’nde muhabir ve editör olarak çalıştı. Aynı yıl Vatan Gazetesi’nin kitap ekinde editör stajını tamamladı. Eğitim ve iş hayatı daima iç içe olan Beyza, satış danışmanlığından garsonluğa kadar pek çok iş tecrübesi edindi ve hayatı tanıdı. Work and Travel programıyla 3 buçuk ay ABD’de yaşadı. Mezun olduktan sonra Akşam Gazetesi’nde profesyonel meslek hayatına adım attı. Burada SEO editörü ve gündem editörü olarak toplamda yaklaşık 2 yıl görev aldı. Farklı sektörlerde deneyim edinme arzusuna kapılan Beyza, Günışığı Kitaplığı’nın basın tanıtım sorumluluğunu üstlendi. Yazma sevdası ağır basınca da medyaya dönüş yaptı. Bir dönem Fil'm Hafızası'nın haber editörleri arasında yer alan Beyza, geleneksel ve dijital medyada edindiği tecrübeler sayesinde her konuda yazabilme yetisi kazandı. Farklı mecralarda yazıları yayınlandı. Dijital varlıkların, biz istesek de istemesek de geleceğin ekonomisini yönlendireceğine inanıyor. Kripto sektörünün kendi içinde yarattığı dilin, her kesimden okur tarafından anlaşılması için çalışan Beyza, mevcut durumda BTC Haber, Coinkolik ve CoinBilgi'de SEO editörü görevini yürütüyor. Ayrıca farklı kurumlara freelance olarak içerik üretiyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala