Kripto Sektörüne Desteği Bilinen Şirketler de Tökezledi

kripto sektorune destegi bilinen sirketler de tokezledi

Kripto para piyasasında son haftalarda kıpkırmızı bir görüntü hakim. Öyle ki lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 38.000 dolar seviyesine kadar indi. Verilere göre, Bitcoin ve Ethereum (ETH) son 7 günde sırasıyla yüzde 9,6 ve yüzde 14,2’lik düşüşler yaşadı. Kripto sektörüyle yakından ilişkili şirketlerde de bugünlerde düşüşler var.

Kripto Destekçisi Şirketlerde de Düşüş Var

Lider kripto para birimi Bitcoin‘in düşüşünün yanında altcoinlerin büyük bir kısmında da çift haneli düşüşler görüldü. Solana ve Dogecoin gibi kripto para birimleri sırasıyla haftalık bazda yüzde 19,7 ve yüzde 12,3 oranında geriledi. Bu arada bu verilerin CoinGecko’ya dayandığını da söyleyelim.

Kripto piyasasında düşüş yaşanırken, gözler, kripto sektörüne desteğiyle bilinen şirketlere de çevrildi. Mesela MicroStrategy. MicroStrategy, elinde en fazla Bitcoin tutan şirketlerden biri şirketin hisselerinde dünkü kapanışta yüzde 3 düşüş görüldü. benzer şekilde Jack Dorsey’in direksiyonda olduğu ödeme şirketi Block da yüzde 0,44 düşüş yaşadı. Şirket, kısa süre önce Bitcoin madenciliği için kolları sıvadığını açıklamıştı.

kripto sektorune destegi bilinen sirketler de tokezledi 2

PayPal, Kasım 2020’de ABD’li hesap sahiplerinin platform üzerinden kripto para alıp satabileceğini açıklamıştı. PayPal da dün yüzde 0,16’lık düşüşle piyasa kapanışı yaptı. Bununla birlikte Nasdaq’ta listelenen kripto borsası Coinbase, yüzde 1’lik bir yükseliş yaşadı. Aynı şekilde Bitcoin’i bilançosunda tutan elektrikli araç üreticisi Tesla‘nın da hisseleri yüzde 0,62 değerlendi.

Dünyanın geleneksel piyasalarında da benzer düşüşlerin olduğunu söylemek gerekiyor. Nasdaq’ta işlem gören en büyük finans dışı şirketlerden oluşan borsa endeksi Nasdaq 100, dünkü kapanışta yüzde 1,3 geriledi. Nasdaq 100, iki ayn önce tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. O zamandan bu yana yüzde 10’luk düşüş yaşandı.

Amerikan borsalarında işlem gören 500 büyük şirketin performansını takip eden S&P500 de yüzde 1’den fazla düştü.

Tüm Bunlar Kripto için Ne Demek?

Kripto para piyasasındaki gerileme, kripto dışı piyasa hareketlerine karşı henüz bağışıklık kazanmadığının göstergelerinden biri. Omicron veryantı kasım ayında piyasaları korkutmaya başladı ve düşüşler geldi. Bitcoin, 58.700 dolardan 54.595 dolara, Ethereum ise 4.400 dolardan 4.109 dolara geriledi.

Yılın başlarında, Kazakistan‘da yaşanan huzursuzluk ve Fed’in artan faiz artırımı spekülasyonları da kripto para fiyatlarının performansını etkiledi. 1 Ocak 2022 ile 10 Ocak 2022 arasında Bitcoin, yüzde 14 geriledi. Aynı şekilde Ethereum’da da düşüş yaşandı. ETH, Eylül 2021’den beri bu yana görülmemiş bir seviye olan 3.000 dolar altına düştü.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
458.365,29 TL 5,41%
ethereumETH/TRY
30.697,31 TL 7,65%
tetherUSDT/TRY
15,84 TL 0,17%
usd-coinUSDC/TRY
15,86 TL 0,12%
binance-coinBNB/TRY
4.613,59 TL 5,19%
xrpXRP/TRY
6,52 TL 6,58%
binance-usdBUSD/TRY
15,87 TL 0,06%
cardanoADA/TRY
8,14 TL 11,43%
solanaSOL/TRY
802,41 TL 11,94%
dogecoinDOGE/TRY
1,34 TL 6,91%
Bağlantıyı kopyala