Jack Dorsey’nin Şirketi Block, Bitcoin Madenciliğine Başlıyor

jack dorseynin sirketi block bitcoin madenciligine basliyor

Kısa bir süre önce Twitter’ın eski CEO’su Jack Dorsey, Block‘un (eski adıyla Square) Bitcoin madencilik sistemleri üzerine çalıştığını duyurmuş ve bu alanda iş ilanı yayımlamıştı. Son olarak Block Donanım Yöneticisi Thomas Templeton, Twitter üzerinden açık kaynaklı bir Bitcoin madencilik sistemi kurduklarını açıkladı.

Templeton yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Satın alma, kurulum, bakım ve madenciliğe kadar her yönden madenciliği daha dağıtık ve verimli hale getirmek istiyoruz.”

jack-dorseynin-sirketi-block-bitcoin-madenciligine-basliyor

Jack Dorsey’nin Şirketi Block’dan Bitcoin Madencilik Sistemi

Block, ASIC madencilik teknolojisi uzmanlarının yanı sıra sistem ve yazılım mühendislerinden oluşan bir ekip kurmak için bir süredir çalışmalarını sürdürüyordu. Şirketin LinkedIn üzerinden yayımladığı bir iş ilanında madencilik alanında tecrübeli insanlar davet edilmişti. Bu çabaların bir sonucu olarak Block’un CEO’su Jack Dorsey, Twitter üzerinden resmi olarak açık bir Bitcoin madencilik sistemi kurduklarını onayladı.

Dorsey daha önce de şirketin mevcut seçeneklerden daha enerji verimli bir madencilik sistemi oluşturmaya yardımcı olabileceğini söylemişti. Son olarak Block kendi web sitesinde şu çağrıda bulundu:

“Performans , açık kaynak ve kendi zarif sistem entegrasyon fikirlerinizle ilgileniyoruz.”

Templeton’a göre Block, günlük müşteriler için evde kullanılabilecek kadar sessiz, az bakım gerektiren, uygun fiyatlı bir Bitcoin madencilik teçhizatı üzerinde çalışıyor.

Güvenilirlik sorunlarına da değinen Templeton, madencilik teçhizatlarının hemen hemen her gün işlevsiz hale geldiğini ve bu da zaman alan bir yeniden başlatmayı gerektirdiğini belirtti:

“Biz sadece işe yarayan bir şey inşa etmek istiyoruz.” 

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 514.434,40 TL 5,89%
ethereum
Ethereum (ETH) 34.342,01 TL 8,14%
tether
Tether (USDT) 13,60 TL 0,48%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.315,33 TL 8,15%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,60 TL 0,30%
cardano
Cardano (ADA) 14,28 TL 3,82%
xrp
XRP (XRP) 8,30 TL 2,87%
solana
Solana (SOL) 1.259,63 TL 6,99%
terra-luna
Terra (LUNA) 688,44 TL 6,42%
polkadot
Polkadot (DOT) 249,75 TL 5,52%
Bağlantıyı kopyala