Kazakistan, Bireysel Kripto Yatırımlarına Sınır Getirdi

kazakistan bireysel kripto yatirimlarina sinir getirdi

Kripto varlıkların popülerliği arttıkça, ülkeler de bu sektörü daha fazla mercek altına alıyor. Yatırımcıların yüklü miktardaki kayıplar yaşamamasını isteyen ülkeler, farklı önlemler alabiliyor. Son olarak Kazakistan, bireysel yatırımcıların kripto varlıklara yatırabileceği para miktarına sınır getirdi.

Kazakistan, Bireysel Kripto Yatırımcıları için Karar Aldı

Kazakistan basınında yer alan bilgiye göre, ülkede bireysel yatırımcılar sadece belli bir miktara kadar kripto varlık satın alabilecek. Kapital.kz’nin bildirdiğine göre, bireysel yatırımcıların mali durumlarını kanıtlamaları gerekiyor. Bunu kanıtladıktan sonra yıllık gelirlerinin yüzde 10’unu ya da toplam varlıklarının yüzde 5’ini, yıla 100.000 dolara kadar yatırım için kullanabilecek.

kazakistan bireysel kripto yatirimlarina sinir getirdi 2

Astana Finansal Hizmetler Ajansı’ndan (AFSA) doğrudan bilgi aldığını söyleyen yayın, yatırımcıların mali durumlarını kanıtlamamaları durumunda aylık 1.000 dolarlık yatırım sınırı uygulanacağını söyledi.

AFSA, bu limitlerin, yatırımcıları yüksek risklerden korumak için konulduğuna dikkat çekti.

Aynı zamanda AFSA, ülkedeki kripto varlık pazarını geliştirmek için bir yol haritası da çizdi. Bu haritaya göre, kripto varlık borsaları 2021 yılının sonundan itibaren bir yıl boyunca pilot olarak çalışacak.

AFSA’nın belirlediği kuralların aslında 26 Ekim’de yürürlüğe girdiğini de belirtelim.

Daha önce Astana Uluslararası Finans Merkezi (AIFC) tarafından, bireysel yatırımcılar için 2.000 dolarlık sınırlama önerilmişti.

Çin’deki kripto madenciliği yasaklarının ardından madencilerin yönünü çevirdiği ülkelerin başında Kazakistan yer alıyor. Ülke, madencilerin yoğun ilgisi nedeniyle zaman zaman elektrik kesintileriyle karşı karşıya kalıyor. Bu yüzden ülkede yeni madenlerin elektrik tüketimini sınırlandırmak gibi bir plan da var.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 702.345,80 TL 6,60%
ethereum
Ethereum (ETH) 60.422,76 TL 9,27%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 8.044,72 TL 6,81%
tether
Tether (USDT) 13,70 TL 0,18%
solana
Solana (SOL) 2.784,39 TL 10,24%
cardano
Cardano (ADA) 20,14 TL 11,75%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,70 TL 1,09%
xrp
XRP (XRP) 11,47 TL 7,95%
polkadot
Polkadot (DOT) 396,56 TL 9,16%
terra-luna
Terra (LUNA) 937,13 TL 7,26%
Bağlantıyı kopyala