IMF Raporunun Odak Noktası: Nijerya’nın eNaira Projesi

imf raporunun odak noktasi nijeryanin enaira projesi

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yayınlanan bir rapora göre; Nijerya’nın merkez bankası dijital para (CBDC) projesi eNaira, finans kurumlarının dikkatini ve ilgisini çekiyor. Bunun yanında benzer bir proje başlatmak isteyen diğer ülke merkez bankaları arasında da oldukça dikkate alınıyor.

IMF Raporuna göre; Nijerya’nın eNaira Projesine İlgi Büyük

Ekonomist Jack Ree tarafından yazılan Uluslararası Para Fonu (IMF) rapora göre; Nijerya’nın eNaira projeye ilginin nedenlerinden biri, Nijerya Merkez Bankası’nın diğer kripto varlıkların aksine, dijital para birimi üzerinde sahip olduğu kontrolden kaynaklanıyor. 

imf raporunun odak noktasi nijeryanin enaira projesi

IMF raporu; Nijerya Merkez Bankası’nın CBDC projesinin havaleleri artıracağını ve aynı zamanda Batı Afrika ülkesi için finansal kapsayıcılıkta bir artış yaşatacağını düşünüyor;

E-naira’nın havale transfer maliyetlerini düşürmesi, Nijerya diasporasının uluslararası para transferi operatörlerinden eNaira alarak ve bunları cüzdandan cüzdana ücretsiz transferlerle Nijerya’daki alıcılara transfer ederek Nijerya’ya para göndermesini kolaylaştırması bekleniyor.

Tüm bu olumlu gelişmelere rağmen rapor, eNaira‘nın ülkenin para politikası uygulaması için bazı riskler oluşturabileceğini de belirtildi.

Raporda, “eNaira cüzdanları, ticari bankalardaki mevduat talebini azaltabilecek, merkez bankasındaki bir mevduat olarak algılanabilecek ve hatta etkin bir şekilde işlev görebilecek” cümlesine yer veriliyor. Bunun dışında, projenin karşılaştığı diğer zorluklar arasında eNaira ile ilişkili siber güvenlik ve operasyonel riskleri yönetme ihtiyacı yer alıyor.

Nijerya’nın eNaira projesi üzerinde çalışmaya devam ettiğini ve projenin karşılaştığı zorluklara rağmen projeye 400.000’den fazla cüzdanın kaydedildiğini hatırlalım.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 717.371,16 TL 0,37%
ethereum
Ethereum (ETH) 59.031,71 TL 5,29%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.865,75 TL 0,14%
tether
Tether (USDT) 12,55 TL 0,19%
solana
Solana (SOL) 2.653,27 TL 2,97%
cardano
Cardano (ADA) 19,59 TL 2,31%
xrp
XRP (XRP) 12,56 TL 0,40%
polkadot
Polkadot (DOT) 478,19 TL 3,81%
usd-coin
USD Coin (USDC) 12,54 TL 0,12%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,71 TL 0,60%
Bağlantıyı kopyala