Hindistan, Kripto İşlemlerini AML Yasasına Tabi Tutuyor

62d02db94e3fe11620687698

Hindistan Maliye Bakanlığı‘nın yayınlamış olduğu bildiriyle, kripto paralarda gerçekleşen kara para aklamaya yönelik çalışmalar hedef alındı. Özellikle de yasalar üzerinde durularak bahsedilen bu konu, Kara Para Aklamayı Önleme Yasası (PLMA) 2002’ye tabi tutuldu. Alınan karar ile birlikte, ihraççıların kripto varlık ticareti ve teklif edilmesine yönelik finansal hizmetler PLMA kapsamına dahil oldu.

Hindistan’daki Kripto İşlemlerinde AML Yasası Devrede

Kripto paraya Kara Para Aklamayı Önleme (AML) standartlarını dayatmakta yeni bir şey olmasa da, Hindistan hükümeti ilgili tarafları ulusal AML yasasına uyma yükümlülüğü konusunda bilgilendirmeye karar verdi.

vf8guvnv

Hindistan Gazetesi, Maliye Bakanlığı’ndan bir dizi kripto işlemini Kara Para Aklamayı Önleme Yasası’na (PLMA) 2002 yani kripto varlıkların, transferleri, muhafazası ve yönetimine tabi tutan bir bildirim yayınladı. Hindistan, atmış olduğu bu adım ile birlikte kripto sektöründe gerçekleşen illegal faaliyetlere yönelik çalışmalarını artırmış oldu. Yasaları da destek alarak bildirilerini yayınlayan Hindistan Hükümeti, konuya ilişkin önlemlerini giderek sıklaştırabilir.

Dünya çapında düzenleyiciler kripto için AML standartlarını sıkılaştırırken yayınlanan bildirim, Hindistan’daki kripto şirketlerinin hayatını zorlaştıracak. Ve zaten son yıllarda çok rahat değil. Mart 2022’den itibaren, değişen vergi kurallarına göre , dijital varlıkların elde tutulması ve transferleri yüzde 30 vergiye tabi tutuluyor

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
533.371,81 TL 0,84%
ethereumETH/TRY
33.890,68 TL 0,94%
tetherUSDT/TRY
19,07 TL 0,62%
bnbBNB/TRY
6.269,81 TL 1,22%
usd-coinUSDC/TRY
19,07 TL 0,63%
xrpXRP/TRY
8,63 TL 0,15%
cardanoADA/TRY
6,79 TL 0,73%
staked-etherSTETH/TRY
33.757,25 TL 0,39%
dogecoinDOGE/TRY
1,42 TL 0,23%
matic-networkMATIC/TRY
21,13 TL 1,75%
Bağlantıyı kopyala