bitcoinBTC/TRY
1.267.164,93 TL 0,32%
ethereumETH/TRY
68.131,85 TL 0,15%
tetherUSDT/TRY
28,96 TL 0,08%
bnbBNB/TRY
6.946,34 TL 0,15%
xrpXRP/TRY
19,15 TL 1,48%
solanaSOL/TRY
2.114,01 TL 1,33%
usd-coinUSDC/TRY
28,93 TL 0,05%
staked-etherSTETH/TRY
68.048,25 TL 0,14%
cardanoADA/TRY
17,28 TL 0,89%
dogecoinDOGE/TRY
2,95 TL 1,71%

Paylaş

Gürcistan, CBDC için Ripple’ı seçti

ripple raporunda dikkat ceken blockchain detayi

Blockchain şirketi Ripple ile Gürcistan, merkez bankası dijital para birimi için iş birliği yaptı. İş birliği kapsamında Ripple, Gürcistan’ın CBDC’si Dijital Lari’ye güç verecek. Gürcistan Ulusal Bankası, Dijital Lari’nin hükümet, işletmeler ve bireysel kullanıcılar için faydalarını değerlendirmek üzere CBDC platformunu kullanacak.

Ripple Avrupayi hedefliyor Iki ulkede lisans basvurusu22

Ripple’dan bir ülkede daha CBDC iş birliği

Gürcistan Ulusal Bankası (NBG), Dijital Lari’yi geliştirmek için resmi teknoloji ortağı olarak blockchain ödeme ağı Ripple Labs’ı seçti. Ripple‘ın CBDC Platformu aracılığıyla Dijital Lari pilot girişiminin uygulanması ve dağıtımı gerçekleştirilecek. Gürcistan Ulusal Bankası, Dijital Lari’nin potansiyel uygulamalarını değerlendirecek.

Banka, değerlendirme süreci için dokuz şirket belirlemişti. Bu şirketler arasında Ripple, AUGENTIC GmbH, Bitt Inc., Broxus Holdings Ltd., Currency Network Ltd., DCM Corp Limited gibi önemli kuruluşlar yer aldı.

Nihai aşamada ise Ripple, Dijital Lari girişimi için tercih edilen protokol oldu. Bankadan yapılan açıklamada, proje hedeflerinin anlaşılması ve potansiyel uygulamaları gibi faktörlerin göz önünde bulundurulduğu belirtildi. Ripple, son aylarda CBDC çalışmalarını hızlandırmıştı. Şirket, bu çerçevede Kolombiya Merkez Bankası ile de iş birliği gerçekleştirmişti.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala