bitcoinBTC/TRY
723.484,02 TL 0,66%
ethereumETH/TRY
43.377,85 TL 1,16%
tetherUSDT/TRY
27,11 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
5.716,98 TL 0,09%
xrpXRP/TRY
13,88 TL 1,49%
usd-coinUSDC/TRY
27,15 TL 0,15%
staked-etherSTETH/TRY
43.297,04 TL 1,04%
dogecoinDOGE/TRY
1,67 TL 0,06%
cardanoADA/TRY
6,66 TL 0,81%
solanaSOL/TRY
532,08 TL 0,77%

Paylaş

Deprem Bölgelerine Yapılan Kripto Para Bağışlarının Bilançosu

6 Şubat Pazartesi günü meydana gelen Büyük Güneydoğu Anadolu Depreminin ardından neredeyse 2 hafta geçmek üzere. Cumhuriyet tarihinin en büyük felaketinde on binlerce insanımızı kaybettik, 100 bini aşkın yaralımız var. BTC Haber ailesi olarak bir kez daha, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyor, tüm ülkeye geçmiş olsun diyoruz.

Dile kolay tam 10 şehir, 12 bin bina, 15 milyon insan doğrudan etkilendi bu depremlerden, dolaylı olarak ise tüm ülke elbette…

Hem Türkiye hem de dünya seferber oldu yaraları sarmak için. Kripto sektörü de bunlardan biriydi.

Bugün sizlere depremin ağır bilançosundan çok, kripto dünyasının bağış bilançosundan bahsetmek istiyoruz. Yapılan yardım ve bağışları 5 başlıkta toplayarak başlıyoruz.

İlk madde tartışmasız “AHBAP”

Deprem sürecinde taraflı tarafsız herkesin takdirini ve güvenini kazanan AHBAP oluşumu kripto para yardımlarında da Türkiye’de öncü rolü üstlendi. 

Genel başkanlığını rock müzisyen Haluk Levent’in yaptığı AHBAP oluşumu MASAK’tan alınan özel izinle 1 haftalığına bağış kabul edebilecek bir kripto para hesabı açtı ve böylece Türkiye’de ilk kez kripto paralarla bağış yapılmasının yolu açıldı.

1 haftanın sonunda Haluk Levent Twitter üzerinden yaptığı duyuruda, 4 milyon 853 bin 776 dolar para biriktiğini ve paranın tamamını AHBAP’a aktardığını bildirdi. Güncel kurla bu, 91 milyon 481 bin 543 TL yapıyor.

İkinci başlığımız elbette “Yerli Kripto Para Borsaları” çünkü Paribu ve BTC Türk bu süreçte çok önemli bir rol oynadılar.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala