bitcoinBTC/TRY
1.273.297,54 TL 0,37%
ethereumETH/TRY
68.163,09 TL 1,09%
tetherUSDT/TRY
28,93 TL 0,05%
bnbBNB/TRY
6.966,59 TL 1,36%
xrpXRP/TRY
19,27 TL 3,70%
solanaSOL/TRY
2.098,10 TL 5,98%
usd-coinUSDC/TRY
28,96 TL 0,11%
staked-etherSTETH/TRY
68.079,78 TL 1,19%
cardanoADA/TRY
17,12 TL 5,38%
dogecoinDOGE/TRY
2,90 TL 4,22%

Paylaş

CFTC’den Voyager kurucusuna dolandırıcılık suçlaması

Illustration shows Voyager Digital logo and representations of cryptocurrencies

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), Voyager Digital’e ve eski CEO’su Stephen Ehrlich’e dava açtı.

CFTC’nin iddiasına göre Ehrlich ve Voyager, müşterilere yalan söyledi. Bununla birlikte şirketin iflas sürecine girdiği dönemde de mali durum ile ilgili yalan söylemeye devam edildi.

CFTC’nin Uygulama Direktörü Ian McGinler, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Şirket, müşterilerin varlıklarına ilişkin ilginç bir şekilde pervasız riskler aldı. Bu da Voyager’ın iflasına ve müşterilerin platformu terk etmesine yol açtı”

Regülatör, Ehrlich ve Voyager’in Şubat 2022’den Temmuz 2022’ye kadar müşterileri kandırarak şirketin mali durumuna ilişkin gerçekleri gizlemeye yönelik bir plan yaptığını dile getirdi.

Ehrlich’in müşterilerine %12 getiri vadederek elde ettiği fonları havuzda topladı ve yüksek risk taşıyan şirketlere kredi olarak verdi.

FTC ile anlaşmaya varıldı.

Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ise Voyager ile bir anlaşmaya vardı. Yapılan anlaşma gereği şirketin tüketici varlıklarını işlemesi kalıcı bir biçimde yasaklandı.

FTC, Ehrlich’i müşteri hesaplarının Fedaral Mevduat Sigorta Kurumu tarafından sigortalandığına ilişkin yalan söylemekle itham etti.

Ehrlich, Voyager’ın aksine FTC ile bir anlaşmaya varmadığı için süreç yargıya taşınacak.

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala