bitcoinBTC/TRY
1.203.622,28 TL 0,07%
ethereumETH/TRY
63.507,24 TL 1,79%
tetherUSDT/TRY
28,92 TL 0,09%
bnbBNB/TRY
6.626,50 TL 0,18%
xrpXRP/TRY
17,63 TL 1,56%
solanaSOL/TRY
1.734,21 TL 2,74%
usd-coinUSDC/TRY
28,89 TL 0,25%
staked-etherSTETH/TRY
63.551,49 TL 1,58%
cardanoADA/TRY
11,51 TL 1,00%
dogecoinDOGE/TRY
2,56 TL 0,83%

Paylaş

Birleşik Krallık’tan dev borsalara vize çıkmadı

flag of UK on government building

Huobi ve KuCoin’in de içinde bulunduğu 143 kripto para borsası Birleşik Krallık tarafından uyarı listesine alındı. Konuyla ilgili detaylı bilgi verilmezken, listede, “Bu firmayla iş yapmaktan kaçınmalısınız.” ifadeleri yer aldı.

“Bu firmayla iş yapmaktan kaçınmalısınız”

Birleşik Krallık’ın finansal piyasalar düzenleyicisi Finansal Davranış Otoritesi (FCA), yatırımcıların “kaçınması gereken” yetkili olmayan firmalara ilişkin uyarı listesi yayınladı.

Uyarı listesine Huobi’nin sahip olduğu HTX ve KuCoin gibi büyük borsalar da dahil olmak üzere toplam 143 yeni kuruluş eklendi. Listede, “Bu firmayla iş yapmaktan kaçınmalısınız” ifadesi dışında detay yer almadı.

Bununla birlikte, Birleşik Krallık’ta “kripto varlık faaliyetleri yürütmesine” izin verilen firmaların ya FCA’ya kayıtlı olması ya da faaliyet göstermeleri için geçici statü verilmiş olması gerektiği hatırlatıldı. FCA’da kripto finansal promosyonlar lideri olan Jayson Probin, LinkedIn’deki özel blogunda, söz konusu kurallara uyulmamasının cezai suçlamalarla sonuçlanabileceğini şu ifadelerle öne sürdü:

“Birleşik Krallık tüketicilerine yasa dışı tanıtım yapan kişilere karşı güçlü önlemler alacağız. Ayrıca bu önlemler, bunlarla sınırlı olmamak üzere, firmaları uyarı listemize yerleştirerek web sitelerinin, sosyal medya hesaplarının, uygulamaların ve ihlalde bulunan diğer tüm promosyonların kaldırılmasını ve yaptırım uygulanmasını talep etmeyi içerebilir.”

Ağustos ayında FCA, 2020’den bu yana kayıt için 291 başvuru aldığını ve bunlardan yalnızca 38’ini, yani yaklaşık yüzde 13’ünü onayladığını açıkladı. Yayınlandığı sırada, FCA’nın kayıtlı kripto varlık sağlayıcıları listesi Bitstamp, Revolut ve Gemini gibi 42 kuruluşu içeriyordu.

PayPal kısa bir süre önce, FCA’nın gerekliliklerine nasıl uyacağını bulana kadar İngiltere’deki müşterileri için kripto işlemlerini durdurdu. Dubai merkezli kripto para borsası Bybit de Eylül ayı sonunda İngiltere’deki tüm hizmetlerini “mevzuat değişiklikleri” nedeniyle askıya aldı.

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir 6 Temmuz 1997 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise yıllarını Bursa’da geçirdi. Şu an İstanbul’da yaşıyor. Çocukluğundan bu yana tiyatro, müzik, sinema ve edebiyata ilgi duydu, zaman zaman bu branşlarda eğitimler aldı. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olan Beyza, aynı zamanda Gazetecilik bölümü ile de çift anadal yaptı. Öğrencilik yıllarında üniversitenin resmi yayın organı İletim Gazetesi’nde muhabir ve editör olarak çalıştı. Aynı yıl Vatan Gazetesi’nin kitap ekinde editör stajını tamamladı. Eğitim ve iş hayatı daima iç içe olan Beyza, satış danışmanlığından garsonluğa kadar pek çok iş tecrübesi edindi ve hayatı tanıdı. Work and Travel programıyla 3 buçuk ay ABD’de yaşadı. Mezun olduktan sonra Akşam Gazetesi’nde profesyonel meslek hayatına adım attı. Burada SEO editörü ve gündem editörü olarak toplamda yaklaşık 2 yıl görev aldı. Farklı sektörlerde deneyim edinme arzusuna kapılan Beyza, Günışığı Kitaplığı’nın basın tanıtım sorumluluğunu üstlendi. Yazma sevdası ağır basınca da medyaya dönüş yaptı. Bir dönem Fil'm Hafızası'nın haber editörleri arasında yer alan Beyza, geleneksel ve dijital medyada edindiği tecrübeler sayesinde her konuda yazabilme yetisi kazandı. Farklı mecralarda yazıları yayınlandı. Dijital varlıkların, biz istesek de istemesek de geleceğin ekonomisini yönlendireceğine inanıyor. Kripto sektörünün kendi içinde yarattığı dilin, her kesimden okur tarafından anlaşılması için çalışan Beyza, mevcut durumda BTC Haber, Coinkolik ve CoinBilgi'de SEO editörü görevini yürütüyor. Ayrıca farklı kurumlara freelance olarak içerik üretiyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala