bitcoinBTC/TRY
1.269.025,31 TL 1,09%
ethereumETH/TRY
65.490,97 TL 1,09%
tetherUSDT/TRY
28,90 TL 0,22%
bnbBNB/TRY
6.663,68 TL 1,01%
xrpXRP/TRY
18,07 TL 0,02%
solanaSOL/TRY
1.838,14 TL 3,43%
usd-coinUSDC/TRY
28,90 TL 0,06%
staked-etherSTETH/TRY
65.479,98 TL 0,23%
cardanoADA/TRY
12,91 TL 8,04%
dogecoinDOGE/TRY
2,87 TL 8,17%

Paylaş

Tether ve Bitfinex’e karşı açılan toplu dava reddedildi

tether

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir yargıç, davacının firmalara karşı harekete geçmesinden iki yıl sonra, stablecoin ihraççısı Tether ve ona bağlı kripto borsası Bitfinex’e karşı açılan toplu davanın reddine karar verdi.

Bir blog yazısına göre, New York Güney Bölgesi ABD Bölge Mahkemesi Baş Yargıcı Laura Taylor Swain, Shawn Dolifka’nın toplu davayı değiştirmek için izin talebini reddetti. Dolifka ise hakimin kararını temyiz etmemeyi tercih etti.

Ne olmuştu?

Dolifka, Ekim 2021’de Tether’e karşı bir toplu dava açarak, şirketi stabilcoin USDT’nin nitelikleri konusunda müşterileri yanıltmak ve kullanıcıları kripto varlığını satın almaya teşvik etmek için bir plan oluşturmakla suçlamıştı.

Matthew Anderson ile birlikte Dolifka, Tether’i USDT rezervlerini yanlış göstermekle itham ederek, şirketin dolaşımdaki token’ların yüzde 4’ünden daha az nakit rezervi tuttuğunu savunmuştu.

İkili, rezervlerin ABD doları içermediği ve çoğunlukla aşırı teminatlı krediler ve diğer açıklanmayan ticari belgeler gibi varlıklardan oluştuğu ve daha da kötüsü, müşterilerine şeffaflık sözü vermesine rağmen firmanın herhangi bir profesyonel denetimden geçmediği konusunda ısrar etmişti.

Buna ek olarak, dava USDT’nin, Tether’in iddia ettiği gibi ABD doları ile 1:1 oranında desteklenmediği için bir stablecoin olmadığını söylemişti Davacılar, Tether’in iddia edilen suiistimalinin kendilerini telafi edici ve yasal zararlar, yargılama öncesi ve sonrası faiz ve avukatlık ücretleri almaya hak kazandırdığına da ifadelerinde yer vermişti.

Öte yandan Yargıç Taylor’ın davanın reddini kesinleştirmesiyle birlikte Tether, “utanmazca para sızdırma davalarına” asla kanmama yönündeki duruşunu şu sözlerle yineledi.

“Dolifka’nın ilk etapta bu davayı açmak gibi akılsızca bir karar vermesinin aksine, temyiz hakkından vazgeçmesi doğru bir karardı. İddiaları tamamen haksızdı ve daha fazla dava açılması Dolifka’nın ya da avukatlarının parasal ya da başka bir şey elde etmesiyle sonuçlanmayacaktı.”

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir 6 Temmuz 1997 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise yıllarını Bursa’da geçirdi. Şu an İstanbul’da yaşıyor. Çocukluğundan bu yana tiyatro, müzik, sinema ve edebiyata ilgi duydu, zaman zaman bu branşlarda eğitimler aldı. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olan Beyza, aynı zamanda Gazetecilik bölümü ile de çift anadal yaptı. Öğrencilik yıllarında üniversitenin resmi yayın organı İletim Gazetesi’nde muhabir ve editör olarak çalıştı. Aynı yıl Vatan Gazetesi’nin kitap ekinde editör stajını tamamladı. Eğitim ve iş hayatı daima iç içe olan Beyza, satış danışmanlığından garsonluğa kadar pek çok iş tecrübesi edindi ve hayatı tanıdı. Work and Travel programıyla 3 buçuk ay ABD’de yaşadı. Mezun olduktan sonra Akşam Gazetesi’nde profesyonel meslek hayatına adım attı. Burada SEO editörü ve gündem editörü olarak toplamda yaklaşık 2 yıl görev aldı. Farklı sektörlerde deneyim edinme arzusuna kapılan Beyza, Günışığı Kitaplığı’nın basın tanıtım sorumluluğunu üstlendi. Yazma sevdası ağır basınca da medyaya dönüş yaptı. Bir dönem Fil'm Hafızası'nın haber editörleri arasında yer alan Beyza, geleneksel ve dijital medyada edindiği tecrübeler sayesinde her konuda yazabilme yetisi kazandı. Farklı mecralarda yazıları yayınlandı. Dijital varlıkların, biz istesek de istemesek de geleceğin ekonomisini yönlendireceğine inanıyor. Kripto sektörünün kendi içinde yarattığı dilin, her kesimden okur tarafından anlaşılması için çalışan Beyza, mevcut durumda BTC Haber, Coinkolik ve CoinBilgi'de SEO editörü görevini yürütüyor. Ayrıca farklı kurumlara freelance olarak içerik üretiyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala